Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-25/07/GW
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-25/07/GW
Data
2007.04.26



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
garaż
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy powyższa sprzedaż samodzielnego lokalu mieszkalnego, którego częścią składową jest wyżej opisany garaż, winna być opodatkowana jedną stawką podatku od towarów i usług, wynoszącą 7%.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.01.2007r (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Pruszkowie), przesłanego zgodnie z właściwością miejscową do tut. urzędu, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan faktyczny jest następujący: W obiektach budownictwa mieszkaniowego, budowanych przez Wnioskodawczynię sprzedawane są jedną umową samodzielne lokale mieszkalne wraz ze stosownym udziałem we współwłasności części wspólnych oraz w gruncie. Częścią składową każdego z tych lokali mieszkalnych jest, zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., Nr 80 poz.903 ze zm.), garaż znajdujący się na parterze budynku - w obrębie lokalu mieszkalnego. Każdy z samodzielnych lokali mieszkalnych ma tak właśnie usytuowany garaż. Pytanie Wnioskodawcy: Czy powyższa sprzedaż samodzielnego lokalu mieszkalnego, którego częścią składową jest wyżej opisany garaż, winna być opodatkowana jedną stawką podatku od towarów i usług, wynoszącą 7%.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:
W ocenie Wnioskodawcy powyższa sprzedaż samodzielnego lokalu mieszkalnego, którego częścią składową jest wyżej opisany garaż, winna być opodatkowana jedną stawką podatku od towarów i usług, wynoszącą 7%. Garaż, będący częścią składową samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowi bowiem część „towaru" w rozumieniu art. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Jednocześnie, jako część składowa samodzielnego lokalu mieszkalnego, stanowi element obiektu budownictwa mieszkaniowego, którego definicję zawiera art. 2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie zaś z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b tej ustawy do dnia 31 grudnia 2007 roku stawkę w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali (podkreślenie moje) użytkowych. Podnieść w tym miejscu należy, iż ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali w art. 2 ust. 1 odróżnia pojęcie „samodzielnego lokalu mieszkalnego" od pojęcia „lokalu o innym przeznaczeniu". Jeżeli zatem garaż stanowi część składową samodzielnego lokalu mieszkalnego, to nie jest jednocześnie odrębnym lokalem o innym przeznaczeniu (użytkowym). Skoro zaś ustawodawca w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług z 7% stawki podatku VAT wyłączył jedynie lokale użytkowe, a więc lokale o innym przeznaczeniu, nie ma podstaw do opodatkowania garażu, będącego częścią składową samodzielnego lokalu mieszkalnego (a nie odrębnym lokalem) i zbywanego w tej samej umowie, 22% stawką podatku VAT. Garaż taki winien być opodatkowany 7% stawką.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W myśl art. 5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 2 pkt 6 w/cyt ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Zatem zgodnie z powyższym przepisem, właściwa identyfikacja budynku powinna być dokonana według zasad klasyfikacji statystycznej, tzn. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. z 1999r. Nr 112, póz. 1316 z późn. zm.).

Art. 146 ust. l pkt.2 lit. b w/w ustawy mówi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez obiekty budownictwa mieszkalnego zgodnie z art. 2 pkt 12 w/cyt ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 41 ust. l w/w ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12 , art. 83 , art. 119 ust. 7 , art. 120 ust. 2 i 3 , art. 122 i art. 129 ust. 1.W myśl art. 2 ust. l i nast. ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t. j. Dz. U. nr 80 poz. 903 ze zm. ), samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami" mogą stanowić odrębną nieruchomość. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności : piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi".Z art. 2 ust. 2 w/w ustawy wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć dane pomieszczenie do kategorii pomieszczenia pomocniczego jest to, czy pomieszczenie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób.

Garaż, jako pomieszczenie o charakterze użytkowym, może być również przedmiotem samodzielnego obrotu, nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pomimo, że garaż znajduje się na parterze budynku, to w zakresie skutków podatkowych powinien być traktowany jako lokal użytkowy, bowiem nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i podlega w związku z tym opodatkowaniu podatkiem VAT wg. stawki podstawowej tj. 22%, o której mowa w art. 41 ust. l w/w ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj