Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-138/08-2/MK
z 29 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-138/08-2/MK
Data
2008.02.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
podatek od towarów i usług
premia pieniężna
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy wypłacane przez Spółkę premie pieniężne są opodatkowane podatkiem od towarów i usług? Czy Spółce, na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców, dokumentujących premie pieniężne przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?



Wniosek ORD-IN 292 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 30 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji różnego rodzaju baterii i sprzętu elektrycznego, a także akcesoriów do golenia. Na podstawie zawartych umów Spółka wypłaca swoim odbiorcom premie pieniężne (bonusy). Warunkiem potrzebnym do wypłaty premii jest osiągnięcie w danym okresie określonego poziomu zakupów lub sprzedaży produktów Spółki. Podstawą do wypłacenia premii pieniężnej jest otrzymana faktura VAT. Premie pieniężne są traktowane przez kontrahentów Spółki jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wypłacane przez Spółkę premie pieniężne są opodatkowane podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy Spółce, na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców, dokumentujących premie pieniężne przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony...

Ad. 1)

Zdaniem Wnioskodawcy w odpowiedzi na pytanie pierwsze Spółka, zmierzając do intensyfikacji sprzedaży towarów oferowanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej kształtuje relacje z nabywcami poprzez wypłacanie im, na podstawie zawieranych umów, premii pieniężnych z tytułu osiągania określonego poziomu obrotów w danym okresie. Wypłata premii następuje na podstawie faktur VAT otrzymanych od kontrahentów. Premia ma za zadanie zmotywowanie kontrahentów do dokonywania większych i częstszych zakupów. Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 8 ust. I ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej tub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W ocenie Spółki, świadczenie kontrahentów spełnia definicję świadczenia usług, określoną w art. 8 ustawy o VAT. Spółka odnosi bowiem wymierne korzyści związane z określonym zachowaniem świadczącego, zmierzającym do spełnienia warunków uzyskania premii. Zatem, zdaniem Spółki, czynność, w wyniku której następuje wypłata premii pieniężnej mieści się w definicji odpłatnego świadczenia usług i jako taka jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującą interpretacją Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. wydaną w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, w sytuacjach, w których: „podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą (...) należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach„ Pogląd ten został wielokrotnie potwierdzony w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, m.in. interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2007 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura ILPP1/443-347/O7-2/TW; interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2007 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygnatura LPPP1-443- 569/07-2/AK; interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2007 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura ILPP1/443-210/07-2/BP; postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18 września 2007 r. wydane przez Urząd Skarbowy w Piasecznie, sygnatura 141 8/ZT/T/443-59/07/SG.

W przytoczonej powyżej interpretacji Minister Finansów stwierdza także, że w przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. Premii wypłacanych przez Spółkę nie można przyporządkować do konkretnej dostawy, w związku z czym, w przedmiotowej sytuacji art. 29 ust. 4 ustawy o VAT nie znajduje zastosowania. Należy podkreślić, że premia pieniężna wypłacana jest na podstawie umowy cywilnoprawnej, po spełnieniu przez odbiorcę warunków określonych w tej umowie. Jej wypłata nie ma więc charakteru dobrowolnego. Pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy uznać za świadczenie usługi, co znajduje potwierdzenie także w aktualnym stanowisku organów podatkowych: „Pojęcie świadczenie usług” obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonywaniu czynności przez podatnika, ale również nie wymagające aktywnego działania. Świadczeniem jest również zachowanie stosunku zobowiązaniowego, które nie musi polegać na podjęciu działania lub fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego świadczenie może polegać na działaniu jak i na powstrzymaniu się od działania może to być też jakiekolwiek inne świadczenie będące treścią zobowiązania.” — postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25 września 2007 r. wydane przez Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów, sygnatura 143 8/VAT2/443-84/07/258-94/JB.

W ocenie Spółki nie ulega wątpliwości, że wypłacane przez Spółkę premie pieniężne, które są skalkulowane w oparciu o zrealizowany w okresie rozliczeniowym obrót, jako określony jego procent, stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Kontrahentów (usługodawców) łączy ze Spółką stosunek prawny, z którego wynika obowiązek świadczenia usług intensyfikacji sprzedaży oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tej czynności. Można więc mówić o bezpośredniej i jasno zindywidualizowanej korzyści otrzymywanej przez Spółkę. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, premie pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem. od towarów i usług na zasadach ogólnych. Premie pieniężne wypłacane kontrahentom przez Spółkę są równoznaczne z zapłatą wynagrodzenia za świadczone przez nich na rzecz Spółki usługi intensyfikacji sprzedaży.

Ad. 2)

Premia pieniężna przyznawana przez Spółkę stanowi nagrodę za określone efekty współpracy handlowej pomiędzy Spółką a kontrahentami. Spółka, która jest odbiorcą przedmiotowej usługi świadczonej przez kontrahenta ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, z zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 usta 4, art. 120 ust. 17 119 oraz art. 124. Natomiast, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Tak więc na gruncie ustawy o VAT istotne dla powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego jest istnienie związku pomiędzy konkretną transakcją, w wyniku której został naliczony podatek, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym.

W ocenie Spółki transakcje, w wyniku których wypłacane są premie pieniężne są bezpośrednio związane ze sprzedażą towarów przez Spółkę. Przedmiotowe usługi nabywane przez Spółkę mają bezpośredni wpływ na poziom tej sprzedaży i mają na celu jej zwiększenie, czyli służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. Należy dodać, że zawieranie umów o przedmiotowe usługi pozwala zbudować dobre relacje z kontrahentami, co może przyczynić się do długiej i owocnej współpracy i wpływać na wzrost sprzedaży towarów Spółki w przyszłości, co niewątpliwie także stanowi o istnieniu związku tych usług z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez Spółkę. Co więcej, jedną z podstawowych zasad opodatkowania podatkiem VAT jest zasada neutralności wyrażająca się tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. Oznacza to, że VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny ich beneficjent, czyli konsument będący ostatnim ogniwem tego obrotu. Konieczność przestrzegania tej zasady jest szczególnie stanowczo akcentowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie, w toku jego działalności gospodarczej.

Należy więc stwierdzić, że spełnione są warunki umożliwiające skorzystanie przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług od swoich kontrahentów. W szczególności istnieje związek nabywanych usług z wykonywaniem działalności opodatkowanej, gdyż przedmiotowe usługi mają na celu utrzymanie przynajmniej na dotychczasowym poziomie lub zwiększenie wartości sprzedaży. W ocenie Spółki przysługuje jej prawo, do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowych usług, na podstawie faktur VAT otrzymywanych od kontrahentów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj