Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-35/07/AP
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-35/07/AP
Data
2007.06.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem - wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód
użytkowanie czasowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie opisanego we wniosku samochodu powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

W dniu 11.04.2006r. wpłynął do Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wniosek Spółki z dnia 03.04.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczący nabycia od firmy niemieckiej samochodu osobowego. Pismem z dnia 07.06.2006r. nr 1472/RPP1/448-161/06/US Naczenik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wezwał Spółkę do uzupełnienia wniosku poprzez jednoznaczne stwierdzenie czy nastapiło przemieszczenie przedmiotowego samochodu na terytorium Polski, wskazanie kto widnieje jako właściciel samochodu w dowodzie rejestracyjnym oraz przedstawienie pełnomocnictwa dla osoby podpisanej na wniosku i oświadczenia czy w sprawie będącej przedmiotem zapytania toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z faktem, iż odpowiedź Spółki na w/w wezwenie złożona została z uchybieniem terminu wskazanego w tym wezwaniu, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowieniem z dnia 07.07.2006r. pozostawił przedmiotowy wniosek bez rozpatrzenia.

Na powyższe postanowienie Spółka wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który w dniu 18.10.2006r. uchylił zaskażone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponadto postanowieniem z dnia 19.03.2007r. Dyrektor Izby Skarbowej uznał Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie za właściwego do rozpoznania w/w wniosku.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznając złożone przez Spółkę wyjaśnienia za skuteczne, stwierdził co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka nabyła od firmy niemieckiej samochód osobowy. Transakcja ta została udokumentowana fakturą, w której wykazano niemiecki podatek VAT. Samochód ten został zarejestrowany w Niemczech na członka zarządu Spółki, który posiada w tym kraju prawo stałego pobytu. Samochód ten w związku z charakterem działalności Spółki jest używany na obszarze całej Unii Europejskiej a więc wielokrotnie następowało przemieszczenie tego samochodu na terytorium Polski. Jednakże Spółka nie zamierza rejestrować tego samochodu w Polsce. Zdaniem Spółki nabycie przedmiotowego samochodu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednocześnie stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dla uznania danej czynności za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów konieczne jest przemieszczenie się towarów na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Natomiast miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest państwo, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Chodzi tutaj o państwo, w którym transport definitywnie się zakończył. Będzie to zatem państwo przeznaczenia towarów, będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Ponadto zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane na terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, dla świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Jeżeli zatem Spółka jest zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej i przemieszczenie samochodu na terytorium kraju nie nastąpiło na okres dłuższy niż 24 miesiące, przedmiotowe nabycie nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz fakt, że zakup przedmiotowego środka transportu nie wiązał się z przemieszczeniem go na terytorium kraju, oraz, że Spółka nie zarejestrowała tego samochodu, ani też nie zamierzała go rejestrować w Polsce, Naczelnik Urzędu stoi na stanowisku, że nabycie opisane we wniosku nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu nie powstał obowiązek w podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj