Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-150/08-4/MP
z 29 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-150/08-4/MP
Data
2008.02.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostarczanie personelu
miejsce świadczenia usług
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
stawki podatku


Istota interpretacji
Zakupione przez Wnioskodawcę usługi oddelegowania (dostarczania) personelu, udokumentowane fakturą wystawioną przez polski podmiot, będący czynnym podatnikiem VAT i oznaczone polskim numerem NIP nabywcy, związane są w całości z prowadzoną przez Wnioskodawcę na terenie kraju opodatkowaną działalnością w zakresie usług holowniczych świadczonych w polskich portach morskich. Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu ww. usług w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy), lub za następny okres rozliczeniowy ( art. 86 ust. 11 ustawy).



Wniosek ORD-IN 348 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X, przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2008 r. (data wpływu 28.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zagraniczną spółką niemieckiego prawa handlowego z siedzibą w H Od 2006 r. prowadzi bezpośrednio działalność w Polsce i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Bezpośrednia działalność oznacza, że wydzielona część działalności podatnika głównie w zakresie usług holowniczych, świadczonych w portach Sz……, Ś…………. i P…… – rozliczana jest dla celów VAT w Polsce. Podatnik nie posiada w Polsce oddziału, ani przedstawicielstwa. Usługi świadczy swoimi lub czarterowanymi jednostkami pływającymi, obsadzanymi własną załogą, bądź oddelegowaną ( dostarczoną). Podatnik nie posiada w Polsce biura, ani nie zatrudnia w Polsce pracowników. Podatnik posiada w Polsce agenta morskiego, którym jest ………… Sp. z o.o. – jednostka zależna od podatnika. Agentowi powierzono umownie prowadzenie całości spraw marketingowo – koordynacyjno – operacyjnych, administracji biurowej, asysty technicznej i asysty załogowej. Działalność wnioskodawcy została więc rozdzielona na działalność opodatkowaną w Polsce (VAT) oraz działalność opodatkowaną podatkiem od wartości dodanej w Niemczech.

Wszystkie usługi dotyczące działalności opodatkowanej VAT w Polsce na rzecz polskich i zagranicznych kontrahentów, świadczonej głównie na terenie polskich portów morskich, obsługiwanej przez agenta …………………. Sp. z o.o. ujmowane są w fakturach VAT z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku należnego. Faktury sprzedaży oznaczone są numerem NIP wnioskodawcy. Faktury zakupów związanych z tą sprzedażą opatrzone są tym samym numerem NIP nabywcy i VAT w nich naliczony podlega odliczeniu od VAT należnego.

Do zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w Polsce należą między innymi zakupy usług oddelegowania (dostarczania) personelu świadczone przez polski podmiot P…… Sp. z o.o. Za usługi oddelegowania personelu P…………… Sp. z o.o. nalicza 22% VAT.

Podczas kontroli VAT u Wnioskodawcy za okres IX-X 2006 r. organ podatkowy ocenił tę zakupioną usługę jako niepodlegającą VAT w Polsce w związku z art. 27.3.2: 27.4.5, w związku z czym, podatnik dokonał korekty deklaracji i odliczył podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiła zapłata całości faktury w trybie art. 88 ust. 3a pkt 2 w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2007 r.

W dniu 12.12.2007 r. sprzedający otrzymał indywidualną interpretację z Izby Skarbowej, zgodnie z którą z chwilą podania na fakturze sprzedaży na rzecz podatnika numeru NIP nabywcy, nadanego w Polsce, zmienia się miejsce świadczenia usługi z Niemiec ( siedziba nabywcy) na Polskę ( miejsce nadania NIP) i usługi te podlegają opodatkowaniu w Polsce. Właściwą stawką dla takich usług jest stawka podstawowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • czy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych na cele działalności opodatkowanej w Polsce usług oddelegowania personelu, wykazany w fakturach VAT wystawionych przez polski podmiot, będący czynnym podatnikiem VAT, oznaczonych polskim numerem NIP nabywcy, przysługuje w trybie art. 86 ust. 10 pkt 1 lub art. 86 ust. 11 ustawy, czyli w miesiącu otrzymania faktury albo w miesiącu następnym – zarówno w świetle przepisów ustawy obowiązujących do 31.12.2007 r. jak i w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2008 r. ...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych na cele działalności opodatkowanej w Polsce usług oddelegowania personelu, wykazany na fakturach VAT wystawionych przez polski podmiot i podatnika VAT, oznaczonych polskim numerem NIP nabywcy przysługuje w miesiącu otrzymania faktury albo w miesiącu następnym, zgodnie z art. 86.10.1 lub 86.11 ustawy.

Ponieważ usługi sprzedaży oddelegowania personelu, nabywane przez podatnika od polskiego podmiotu są opodatkowane w Polsce – nie ma tu zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, również w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zasadniczo usługi opodatkowane są w kraju świadczącego usługę, chyba że ze względu na ich specyficzny charakter ustawodawca objął je szczególnymi regulacjami. Do usług, dla których miejsce świadczenia ustalone zostało odrębnie należą usługi wyszczególnione w art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Przepis art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy, określa natomiast, że wyżej wskazany przepis ust. 3, stosuje się m.in. do usług dostarczania (oddelegowania) personelu.

W oparciu jedynie o art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, miejscem opodatkowania usług oddelegowania personelu byłby kraj nabywcy usług tj. Niemcy. Ustawa o VAT nie wymaga podania numeru, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. W ww. artykule ustawodawca powołuje się jedynie na siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania nabywcy. Jednak wskazać należy treść przepisu § 27 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami), który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawca, jako nabywca przedmiotowych usług oddelegowania personelu, podaje numer identyfikacyjny nadany mu w Polsce dla celów działalności wykonywanej w kraju. Wnioskodawca, w transakcjach z P…….. Sp. z o.o. posługuje się polskim numerem NIP, a więc czynności odbywają się pomiędzy dwoma podatnikami zarejestrowanymi w Polsce.

Podanie przez spółkę niemiecką polskiego NIP przy zakupie usług oddelegowania personelu zmieni miejsce ich świadczenia i spowoduje, że usługi te będą opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy tj, na terytorium kraju stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy w wysokości 22%.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zakupione przez Wnioskodawcę usługi oddelegowania (dostarczania) personelu związane są w całości z prowadzoną przez Wnioskodawcę na terenie kraju opodatkowaną działalnością w zakresie usług holowniczych świadczonych w portach Sz……, Ś…….. i P…….. Zgodnie z powyższym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu ww. usług w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy), lub za następny okres rozliczeniowy ( art. 86 ust. 11 ustawy).

W przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania, zarówno w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2008 r., jak i w brzmieniu obowiązującym uprzednio, wymieniony we wniosku Spółki art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy , gdyż usługi dostarczania (oddelegowania) personelu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj