Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-III/443-7/06
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-7/06
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
montaż
podatek od towarów i usług
stawki podatku
stolarka
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Czy montaż stolarki okiennej i drzwi przez producenta opodatkowany jest stawką 7% VAT a dostawa okien i drzwi stawką 22% VAT ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej w dalszej treści „Ordynacją podatkową”, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku Pana „X”, zwanego dalej „podatnikiem”, z dnia 1 sierpnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 7 sierpnia 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wpłynął wniosek podatnika z dnia 1 sierpnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został przez podatnika uzupełniony pismem z dnia 16 sierpnia 2006r., złożonym w tut. Urzędzie w dniu 16 sierpnia 2006r.

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnik jest producentem stolarki budowlanej drewnianej ( okna, drzwi ), oraz świadczy usługi montażu drzwi i okien z własnej produkcji, jak również montażu stolarki z PCV i aluminium zakupionej uprzednio od podwykonawców.

W ocenie wnioskodawcy, sprzedaż stolarki budowlanej (drewnianej), której jest producentem, jak również zakupionej u innego producenta ( z aluminium i z PCV ), dla celów budownictwa mieszkaniowego, jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Natomiast montaż stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zakupionej uprzednio od innej firmy, opodatkowany jest stawką podatku VAT w wysokości 7% . Po zmianie ustawy o VAT w lutym 2005r., montaż okien i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega stawce 7% także, jeżeli jest dokonywany przez ich producenta. W przypadku stosowania stawki VAT w wysokości 7%, do faktury winna być dołączona umowa, potwierdzająca, że budynek jest mieszkalny.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jak stanowi art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli zatem podatnik montuje stolarkę budowlaną, tj. okna i drzwi, nie pochodzące z jego własnej produkcji, tylko przez niego zakupione, a usługi te będą wykonywane w budynkach mieszkalnych, sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 111, 112 lub 113, to usługi te jako należące do robót budowlano-montażowych, na podstawie powołanego powyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2007r.

Powyższe wyjaśnienia nie dotyczą producentów świadczących usługi montażu własnych wyrobów tj. okien i drzwi.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT towary i usługi ( za wyjątkiem usług elektronicznych ), wymieniane są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Dla celów podatkowych stosuje się klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. ( Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm. ). W zasadach merytorycznych do tej klasyfikacji określono, że roboty montażowe wykonane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. Oznacza to, że montaż przez producentów własnej stolarki budowlanej ( okna, drzwi ) w obiektach budownictwa mieszkaniowego, opodatkowany jest stawką podatku przyporządkowaną dla danego wyrobu a nie usługi.

Materiały budowlane, jako że nie zostały wymienione w załącznikach do ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu, na podstawie art. 41 ust 1 ustawy o VAT, stawką podstawową w wysokości 22%. W związku z powyższym przy usłudze montażu stolarki budowlanej przez ich producenta, właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22%.

Wyjątek od tej zasady został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 17, poz. 150 ), na podstawie którego zostały zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004r. ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. ), zwanego w dalszej treści „rozporządzeniem wykonawczym”.

Zgodnie z § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia zmieniającego, w załączniku Nr 1 do rozporządzenia wykonawczego, zawierającym listę towarów i usług, dla których, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, obniża się stawkę podatku do wysokości 7%, dodano poz19 i 20 w brzmieniu:- poz.19 – „Montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy”.- Poz. 20 – „Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania ( PKOB ex 1130 ):1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”.

Zmiana ta weszła w życie od dnia 15 lutego 2005r., zgodnie z § 1 ust. 3 ww. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie wykonawcze.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku montażu przez Pana okien i drzwi, przez siebie wyprodukowanych, w okresie od 01.05.2004r. do dnia 14.02.2005r., właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, natomiast od 15.02.2005r. prawidłową stawką podatku od towarów i usług jest stawka 7%, na podstawie § 5 ust. 1 i poz. 19 załącznika Nr 1 do rozporządzenia wykonawczego.

Nie stosuje się tej stawki do dostaw materiałów budowlanych, niezależnie od tego czy pochodzą z własnej produkcji, czy zostały zakupione od innych producentów, dla których właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Przepisy podatkowe nie regulują zasad zawierania umów cywilnoprawnych z klientami. Kwestie te zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Treść umowy cywilnoprawnej jest indywidualną sprawą stron, które ją zawierają i zależy od ich uzgodnień. Dlatego odpowiedź w tym zakresie wykracza poza sferę kompetencji organów podatkowych wynikających z art. 14a Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, podzielając pogląd zaprezentowany przez wnioskodawcę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie orzekł jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj