Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BP-I/005-283/07/KS
z 12 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BP-I/005-283/07/KS
Data
2007.11.12


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
opodatkowanie dochodu
spółka komandytowa
ustalanie dochodu
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej skutkuje obowiązkiem ustalenia dochodu do opodatkowania przez Spółkę kapitałową, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy.


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


  • zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z dnia 30.04.2007 r. znak: 1433/NG/423/115/07/IW w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Sp. z o.o. „C”, uznając stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20.01.2007 r. za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Spółka zwróciła się wnioskiem z dnia 20.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ).
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka jest posiadaczem zabudowanej nieruchomości, którą zamierza wnieść tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej. Nieruchomość zostanie wniesiona do Spółki osobowej po wartości rynkowej – najprawdopodobniej wyższej niż faktyczny koszt jej nabycia. Drugim Wspólnikiem spółki komandytowej jest również Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z rodzajem działalności spółki komandytowej polegającej na obrocie nieruchomościami, w przyszłości nieruchomość zostanie najprawdopodobniej sprzedana.
W ocenie Sp. z o.o. „C” wniesione aportem nieruchomości przez Sp. z o.o. „C” do spółki komandytowej nie skutkuje powstaniem przychodu. Wnioskodawca jednak ustosunkowując się do wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowienia z dnia 23.10.2006 r. Nr 1433/NG/423/502/06/IW zastanawia się, w jaki sposób ustalić dochód powstały w związku z planowaną transakcją wniesienia nieruchomości przez Sp. z o.o. do Spółki komandytowej? W ocenie strony dochód z tej transakcji będzie stanowiła różnica pomiędzy przychodem z uzyskanej transakcji odpowiadającym 63% udziałów w zyskach spółki komandytowej, a kosztem uzyskania przychodów, które stanowią wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie nieruchomości pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne.



Postanowieniem z dnia 23.10.2006 r. znak: 1433/NG/423/502/06/IW Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.
Organ podatkowy I instancji zauważa, iż do wniesienia wkładu w postaci przeniesienia własności nieruchomości konieczne jest dokonanie czynności prawnej, dla której wymagana jest forma aktu notarialnego. Czynność prowadząca do przeniesienia własności niezależnie od formy ( sprzedaż, zamiana, darowizna, aport ) jest zbyciem i jako taka rodzi konsekwencje w postaci powstania przychodu u zbywającego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powołując się na art. 7 ust. 1 i ust. 2 updop organ podatkowy I instancji zauważył, iż przedmiotem opodatkowania jest dochód będący nadwyżką sumy przychodów nad kosztami uzyskania ich uzyskania. W przedmiotowej sprawie dochodem będzie różnica pomiędzy wartością wkładu wniesionego do spółki komandytowej w postaci prawa własności nieruchomości, określona w umowie Spółki komandytowej, a kosztami jakie Spółka z o.o. poniosła w związku z nabyciem nieruchomości pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych w oparciu o przepisy art. 16a-16m ustawy podatkowej.


Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, jak niżej:


Spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych. Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ma zatem zdolność do czynności prawnej, ale nie posiada osobowości prawnej. Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.( Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.
W analogicznej sprawie ( wniosek Spółki z 18.07.2006 r. i postanowienie Naczelnika Urzędu z 23.10.2006 r. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji z dnia 19.06.2007 r. Nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS zmienił z urzędu stanowisko organu I instancji stwierdził, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie wspólnika, w sprawie nie ma bowiem zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop. Stosownie do art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.
W związku z powyższym wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie skutkuje obowiązkiem ustalenia dochodu do opodatkowania przez Spółkę kapitałową, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy.
Ponadto organ odwoławczy zauważa, iż w wydanej decyzji z dnia 19.06.2007 r. Nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS stwierdzono, że Spółka uzyska przychód zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie sprzedaży przez Spółkę komandytową nieruchomości będącej przedmiotem wkładu. Kosztem uzyskania przychodów będzie wówczas wartość początkowa nieruchomości pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, z zachowaniem zasad wyrażonych w art. 5 updop.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ponadto zauważa, iż w świetle wydanej ww. decyzji z dnia 19.06.2007 r. Nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS ustalanie dochodu w związku z wniesieniem nieruchomości przez Spółkę kapitałową do Spółki komandytowej na podstawie art. 7 ust. 1 updop jest bezpodstawne.
Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów rażąco narusza prawo, w ten sposób, że jego treść pozostaje w wyraźnej sprzeczności z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Dyrektor Izby Skarbowej zmienia przedmiotowe postanowienie jak na wstępie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj