Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-12/06/WI
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-12/06/WI
Data
2006.04.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
montaż
roboty budowlano-montażowe
stawka
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy usługa montażu elementów ogrodzeń oraz usługa wykonania na zamówienie elementów ogrodzeń mogą być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7% ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 13 lutego 2006r. (data wpływu 15 luty 2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 09 marca 2006r. (data wpływu 10 marca 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług montażu gotowych elementów ogrodzeń oraz wykonania elementów do ogrodzeń we własnym zakresie i ich montażu – uznaje za n i e p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności pod firmą „M” PPUH zajmuje się Pan wykonywaniem elementów ogrodzeniowych oraz krat zabezpieczających na tarasach i balkonach. Świadczy również usługi w zakresie wykonywania balustrad, krat okiennych oraz ogrodzeń z elementów stalowych spawanych, a także prace budowlane.

W ofercie handlowej firmy znajdują się podzespoły (półprodukty) do wykonywania ogrodzeń w postaci gotowych elementów (przęsła ogrodzeniowe, furtki, bramy wjazdowe) oraz elementy do wykonania słupków ogrodzeniowych i pozostałych elementów ogrodzeń z betonu i prefabrykatów oraz ceramiki.

W związku z tym pyta, czy usługa montażu elementów ogrodzeń oraz usługa wykonania na zamówienie elementów ogrodzeń mogą być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%.
Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, został Pan wezwany do jego uzupełnienia o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego, w szczególności o klasyfikację statystyczną, w przedmiocie symbolu PKWiU, na podstawie przepisów o statystyce państwowej, dla czynności będących przedmiotem zapytania.

W złożonym uzupełnieniu wyjaśnił Pan, co następuje.

Jednym z rodzajów działalności firmy są usługi świadczone dla ludności polegające na budowaniu lub montowaniu płotów i ogrodzeń na posesjach mieszkalnych. Według pytającego usługi te sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 45.34.10-00.00 (roboty związane ze stawianiem płotów i ogrodzeń).

Świadczy Pan również usługi polegające na wykonaniu wg zamówienia takich elementów ogrodzeń jak: przęsła, bramy, furtki. Elementy te wykonuje Pan poprzez spawanie i inne prace ślusarskie oraz wykończeniowe, którym poddawane są elementy ze stali. W dalszej kolejności elementy te są montowane u zamawiającego.

W taki sam sposób wykonywane są kraty zabezpieczające okna, balustrady na tarasy i schody.Strona wyjaśnia, że wykonywanie krat i elementów z prętów stalowych sklasyfikowane jest w PKWiU 28.73.13-20, a zatem podlega opodatkowaniu wg stawki VAT 22%. Jednak ponieważ powstają one na zamówienie, i sprzedawane są jako usługa budowlano-montażowa dla ludności (PKWiU 45), podlegają opodatkowaniu wg stawki VAT 7%.

W związku z powyższym wnosi o potwierdzenie poprawności swojej interpretacji, co do klasyfikacji wg PKWiU oraz stawki VAT.

W ocenie wnioskującego wszystkie wymienione usługi podlegają opodatkowaniu według preferencyjnej stawki VAT 7%, jako wykonywane dla ludności.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT wynosi 22%.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl ust. 2 wyżej cytowanego art. - przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Stosownie natomiast z ust. 3 wspomnianego art. – przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, zieleń i małą architekturę,

3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego – zgodnie z definicją ustawową - są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).

Jednocześnie mocą § 1 pkt 7 lit b) rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) ustawodawca obniżył do wysokości 7% stawkę podatku VAT na usługi w zakresie budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB 1130), wymienione pod poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z w/w przepisów nie wynika, by kryterium zastosowania obniżonej stawki 7% był status nabywcy. Dla zastosowania prawidłowej stawki opodatkowania kluczowe znaczenie ma przede wszystkim ustalenie zakresu wykonywanych czynności.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1), natomiast przez świadczenie usług – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT – towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) <§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844)>.

Uzupełniając wniosek o interpretację wskazał Pan symbol PKWiU dla świadczonych przez siebie czynności (grupowanie PKWiU 45), nie popierając go jednak opinią w sprawie, wydaną przez uprawnioną do tego jednostkę.

Tutejszy Organ wskazuje, iż zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu, usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego, i wydanie opinii interpretacyjnych przez powołaną do tego jednostkę.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że - zgodnie z ogólnymi zasadami statystycznymi - roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:

- roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,

- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,

- roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Zatem tylko w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest ani producentem montowanych wyrobów budowlanych, ani handlowcem może swoje czynności zaliczyć do usług.

W świetle wyżej wymienionej regulacji decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej stawki VAT ma zaklasyfikowanie (zgodnie z metodami statystycznymi) wykonywanych czynności oraz obiektu budowlanego, z którym są one związane (wykonywane).

Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji gdy wykonywane przez Pana czynności obejmują pełen zakres prac związanych z budową ogrodzeń i objęte są klasyfikacją PKWiU 45, oraz wykonywane są w odpowiednio zaklasyfikowanych obiektach budownictwa mieszkaniowego - należy stwierdzić, że podlegają opodatkowaniu wg stawki VAT w wysokości 7%.

Jeżeli natomiast jako producent montuje lub instaluje Pan wyrób (elementy ogrodzenia) – czynność ta jako sklasyfikowana w grupowaniu obejmującym wyrób – na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług – stanowi dostawę towarów, a nie usługę. W takiej sytuacji właściwą stawką opodatkowania PTU będzie stawka właściwa dla towaru, tj. w odniesieniu do wykonywanych przez Pana elementów ogrodzeń – stawka 22%.

Końcowo tutejszy Organ zauważa, iż z uwagi na wyżej wskazane zasady klasyfikacyjne robót budowlano-montażowych, właściwym organem miedzy innymi w zakresie klasyfikacji statystycznej poszczególnych towarów i usług wg PKWiU, zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielenia informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz.11), jest Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj