Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-108/08-2/IB
z 25 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-108/08-2/IB
Data
2008.02.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
fotografia
obrót
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
premia pieniężna


Istota interpretacji
Opodatkowanie VAT premii pieniężnych



Wniosek ORD-IN 231 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2008r. (data wpływu 22.01.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.01.2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmuje się sprzedażą sprzętu fotograficznego, tj. aparatów fotograficznych, obiektywów, lamp błyskowych i innych. Towary te zgodnie z zawartymi przez Spółkę umowami, sprzedawane są m.in. do sieci handlowych (dalej „dystrybutorów”), którzy dokonują dalszej sprzedaży tych towarów. Zgodnie ze wspomnianymi umowami, po przekroczeniu przez dystrybutora określonej wartości zakupów towarów Spółki w danym okresie rozliczeniowym, X przyznaje temu dystrybutorowi premię pieniężną. Premia, co do zasady, ustalana jest na podstawie obrotu osiągniętego w danym okresie rozliczeniowym (w niektórych przypadkach umów z wyłączeniem obrotu, za który płatność nie została uiszczona w terminie) oraz po pomniejszeniu obrotu o kwoty zafakturowane przez dystrybutora z tytułu działań mających na celu wspieranie sprzedaży, np. akcji promocyjnych. Po uzgodnieniu i zaakceptowaniu przez obie strony wysokości obrotów i należnej dystrybutorowi z tego tytułu premii, dystrybutor wystawia dla Spółki fakturę VAT, dokumentującą należną premię pieniężną oraz 22% VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę faktury wystawionej przez dystrybutora, dokumentującej przyznaną premię pieniężną, Spółka jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tej faktury...

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku otrzymania faktury wystawionej przez dystrybutora, dokumentującej przyznaną premię pieniężną, Spółka jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tej faktury. Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W przypadku, gdy kontrahenci (w tym przypadku Spółka i dystrybutor) kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę (dystrybutora) np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie, a premie te nie są związane z konkretną dostawą, to należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez dystrybutora otrzymującego taką premię. Spółka pragnie podkreślić, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji Ministra Finansów wydanej na podstawie art. 14 § 1 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w której stwierdzono m.in., iż „Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. (...) W praktyce występują sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości „towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę przyjmującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. W związku z powyższym, dla celów podatkowych wypłacone premie pieniężne będą traktowane jak zapłata za usługę.

Analogiczne stanowisko zajęły również organy skarbowe w wydanych interpretacjach przepisów podatkowych uznając, iż w przypadku, gdy premii pieniężnych nie można przyporządkować do konkretnej dostawy, wówczas otrzymaną kwotę należy uznać za wynagrodzenie związane z odpowiednim zachowaniem nabywcy towarów, a więc wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez tegoż nabywcę. Usługa ta podlega opodatkowaniu VAT. Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, skoro wypłacane premie mają na celu utrzymanie przez Spółkę sprzedaży towarów na dotychczasowym poziomie lub jej zintensyfikowanie, wpływają na wzrost podlegającej VAT sprzedaży towarów przez Spółkę. Spółce powinno więc przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej wspomniane powyżej usługi świadczone przez dystrybutora. Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ponieważ, zdaniem Spółki, wydatki z tytułu przyznanej premii pieniężnej stanowią koszty uzyskania przychodów, (o czym szerzej w pytaniu 1 powyżej), przepis ten nie będzie miał zastosowania w przypadku Spółki. Spółka pragnie podkreślić, iż powyższe stanowisko zostało wielokrotnie potwierdzone przez organy skarbowe w wydanych interpretacjach przepisów podatkowych, w których wskazano, iż sprzedawca towarów otrzymujący fakturę VAT dokumentującą wykonanie usług intensyfikacji sprzedaży przez nabywcę towarów jest uprawniony do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze, jeżeli wydatki na nabycie tych usług mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj