Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-584/07/PK
z 17 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-584/07/PK
Data
2008.03.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienie


Istota interpretacji
konieczności łącznego spełnienia przesłanek wymienionych w art. 153 ust. 2 ustawy o VAT dla zastosowania zwolnienia wynikającego z tego przepisu



Wniosek ORD-IN 559 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2007r. (data wpływu 18 grudnia 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności łącznego spełnienia przesłanek wymienionych w art. 153 ust. 2 ustawy o VAT dla zastosowania zwolnienia wynikającego z tego przepisu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności łącznego spełnienia przesłanek wymienionych w art. 153 ust. 2 ustawy o VAT dla zastosowania zwolnienia wynikającego z tego przepisu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Członkowie Spółdzielni, którzy nabyli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po dniu 30 kwietnia 2004 r. ale przed tą datą zasiedlili swoje mieszkania (na podstawie umowy najmu lokalu) zawierać będą ze Spółdzielnią po dniu 31 grudnia 2007 r. (lecz przed upływem 5 lat od daty ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu, do którego posiadają obecnie prawo spółdzielcze lokatorskie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 153 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług konieczne jest łączne spełnienie obu wymienionych w tym przepisie przesłanek, tj. ustanowienie prawa przed 1 maja 2004r. i zasiedlenie lokalu przed tą datą czy też wystarczy, że przed datą 1 maja 2004r. nastąpiło samo zasiedlenie lokalu...

Zdaniem Wnioskodawcy, dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 153 ustawy o podatku od towarów i usług konieczne jest spełnienie przez podatnika (członka spółdzielni) łącznie obu przesłanek wynikających z ww. przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za nieprawidłowe.

Wmyśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku- art. 29 ust. 8 ustawy o VAT.

Ww. przepisu nie stosuje się w przypadkach wyżej wskazanych jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. - art. 153 ust. 2 ustawy o VAT.

W art. 153 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca wyłączył z opodatkowania podatkiem VAT czynności przekształcania przysługującego członkowi spółdzielni spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu. Przy czym wyłączenie ww. czynności spod regulacji ustawy o VAT zostało uwarunkowane spełnieniem dwóch przesłanek łącznie tzn. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu winno nastąpić przed 1 maja 2004r.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca będzie zawierał z członkami spółdzielni umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, do którego posiadają obecnie prawo spółdzielcze lokatorskie które to nabyli po dniu 30 kwietnia 2004r., lecz zasiedlili je przed tą datą. W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie spełniona jest tylko jedna przesłanka zawarta w art. 153 ust. 2, czyli jedynie zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r., czynność ustanowienia odrębnej własności lokalu w przedstawionej sytuacji nie będzie wyłączona spod regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

W prezentowanym stanowisku Wnioskodawca słusznie zauważył iż przepis art. 153 ust. 2 wymaga równoczesnego spełnienia obu zawartych w nim ww. przesłanek. Jednakże spełnienie tych przesłanek nie powoduje zwolnienia z opodatkowania czynności, o których mowa w art. 29 ust. 8 ustawy o VAT, jak sugeruje Wnioskodawca, lecz wyłącza te czynności spod regulacji ustawy o VAT ( tzn. nie stosuje się do nich przepisów ustawy o VAT). Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując należy stwierdzić, iż aby wyłączyć spod regulacji ustawy o podatku od towarów i usług czynności ustanowienie odrębnej własności lokalu, do którego członek spółdzielni posiada obecnie prawo spółdzielcze lokatorskie, oprócz warunku zasiedlenia tego lokalu przed dniem 1 maja 2004r. konieczne jest aby przed tą datą nastąpiło również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj