Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-128/07-4/MZ
z 12 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-128/07-4/MZ
Data
2008.02.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
kodeks spółek handlowych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podstawa opodatkowania
umowa spółki
umowa zamiany
wkład


Istota interpretacji
Wniesienie do spółki jawnej środków majątkowych stanowi zmianę umowy spółki. Z uwagi na to, że środki te zostaną przekazane na kapitał zapasowy, podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi.



Wniosek ORD-IN 176 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 23.10.2007 r. (data wpływu 12.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wnoszonych do spółki jawnej środków majątkowych ww. podatkiem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wnoszonych do spółki jawnej środków majątkowych ww. podatkiem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy „iT….” spółka jawna dokonali aneksem z dnia 12 października 2007 r. zmiany umowy spółki wprowadzając do jej treści postanowienie, w świetle którego możliwe jest wnoszenie przez nich do spółki środków majątkowych niestanowiących wkładu ani dopłaty w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Środki te mają w założeniu wspólników tworzyć tzw. fundusz zapasowy spółki. Ma on na celu zabezpieczenie spółki przed utratą płynności finansowej na skutek przejściowego pogorszenia się wskaźników ekonomicznych. Do dnia dzisiejszego żadna wpłata w powyższym trybie nie została dokonana.

Pismem z dnia 13 grudnia 2007 r. Nr IPPB2/436-128/07-2/MZ wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie:

  • sprecyzowania zdarzenia przyszłego poprzez nazwanie jakie środki majątkowe zostały wniesione aneksem do Spółki (niestanowiące wkładu ani dopłaty),
  • przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy przez P… J…. S…..,
  • złożenia oryginalnego podpisu na wniosku przez osobę upoważnioną do reprezentowania Spółki.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż środkami finansowymi wniesionymi do spółki, o których mowa we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 23 października 2007 r., są co do zasady środki pieniężne, co nie wyłącza możliwości wniesienia w przyszłości w powyższym trybie innych wartości majątkowych, jak ruchomości, czy nieruchomości. Powyższe środki mają tworzyć tzw. fundusz zapasowy, stanowiący składnik majątku spółki wniesiony przez wspólników, lecz nie będący wkładem w rozumieniu art. 27 Kodeksu spółek handlowych, ani dopłatą. Fundusz powyższy ma pełnić funkcję ochronną, zapobiegając utracie płynności finansowej przez spółkę. Ponadto wnioskodawca przesłał Odpis Aktualny z Rejestru Przedsiębiorców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, t. j. w sytuacji gdy wspólnicy wnoszą do spółki jawnej środki majątkowe nie stanowiące na podstawie umowy spółki ani wkładu, ani dopłaty, ani żadnego innego świadczenia o jakim mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to czy dochodzi do zmiany umowy spółki w rozumieniu powyższego przepisu, a zatem do czynności objętej opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy:

Nie ulega wątpliwości, iż przepisy Kodeksu spółek handlowych mają, co do zasady, charakter względnie obowiązujący, chyba, że z danego przepisu w sposób jednoznaczny wynika inny skutek. W odniesieniu do art. 28 Kodeksu spółek handlowych należy zauważyć, iż zawarty w nim podział majątku spółki na wkłady wniesione przez wspólników i majątek nabyty w trakcie działalności spółki, nie ma charakteru bezwzględnego. Strony mogą zatem w umowie spółki w sposób dowolny zmodyfikować strukturę majątkową spółki tworząc odrębne masy majątkowe czy fundusze. Jednocześnie w świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przez zmianę umowy spółki stanowiącą czynność opodatkowaną rozumie się wyłącznie wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. W ocenie podatnika przekazanie określonych środków pieniężnych przez wspólników na rzecz spółki przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że nie stanowią one wkładu, a zatem nie prowadzą do zwiększenia udziału kapitałowego wspólników, o którym mowa w art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych, pożyczki, dopłat ani żadnego innego świadczenia o jakim mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zatem nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego. W szczególności nie należy utożsamiać środków finansowych, których wniesienie ma na celu zapobiegnięcie utracie płynności finansowej przez spółkę z dopłatą, o której mowa w powołanym powyżej przepisie.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) określa czynności cywilnoprawne stanowiące przedmiot opodatkowania tym podatkiem. Należą do nich między innymi umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 tej ustawy umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału spółki jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Wnioskodawca w złożonym wniosku informuje, że środki finansowe wniesione do spółki będą tworzyć tzw. fundusz zapasowy.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku wniesienia do spółki jawnej środków majątkowych nie stanowiących ani wkładu, ani dopłaty, ani żadnego innego świadczenia dochodzi do zmiany umowy spółki. Z uwagi na to, że środki te zostaną przekazane na kapitał zapasowy, podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj