Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DVAT/443-43649/2007/ADB
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DVAT/443-43649/2007/ADB
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
inwestycje
nabycie nieruchomości
nieruchomość budowlana
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy w związku z tym, że transakcja nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, a realizacja inwestycji służy realizacji w przyszłości czynnościom podlegającym opodatkowaniu firma ma prawo do dokonania odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez sprzedawcę nieruchomości na podstawie art.86 ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.86 ust.1, art.88 ust.1 pkt 2 i ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2007r (data wpływu 21.03.2007r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące odliczenia podatku naliczonego od zakupu nieruchomości (działki przemysłowej) za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.03.2007r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest producentem produktów farmaceutycznych oraz kosmetyków. Aktualnie, obserwując boom na rynku mieszkaniowym oraz prognozy wskazujące, że będzie on trwać jeszcze kilka najbliższych lat zarząd firmy rozważa możliwość zrealizowania inwestycji na tym rynku. Inwestycja miałaby polegać na nabyciu gruntu, wybudowaniu osiedla mieszkaniowego, a następnie sprzedaży lokali mieszkalnych, z ewentualnym pozostawieniem sobie zarządu nieruchomości.Podejmując wstępne działania w opisanym powyżej zakresie firma zidentyfikowała nieruchomość, na której mogłaby zrealizować swoje plany. Aktualnie przedmiotowa nieruchomość ma status działki przemysłowej, na której została rozpoczęta inwestycja w postaci budowy budynku fabrycznego (biurowo-produkcyjno-magazynowego). Właściciel nieruchomości deklaruje, że jako jeden z warunków zbycia nieruchomości jest gotowy pozyskać stosowne warunki zabudowy dla nieruchomości, które byłyby potrzebne nabywcy do realizacji swojej inwestycji. Aktualny stan nieruchomości od strony technicznej jest następujący: opracowano projekt budowlany oraz wielobranżowy projekt wykonawczy, uzyskano warunki przyłączy sieci mediów, wykonano przełożenie sieci cieplnej kolidującej z budowanym obiektem, zostały przygotowane fundamenty pod budowę budynku fabrycznego. Ponadto teren budowy jest ogrodzony, oświetlony i posiada doprowadzenie wody oraz energii elektrycznej. Wstępne analizy techniczne potwierdzają możliwość wykorzystania znacznej części już istniejącej infrastruktury do realizacji inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego.Właściciel nieruchomości jest zainteresowany jej zbyciem, ale jedynie w stanie, w jakim się ona aktualnie znajduje, wraz z kompletną dokumentacją architektoniczną i techniczną dotyczącą realizowanej inwestycji, oraz ze wszystkimi pozyskanymi pozwoleniami.
Zapytanie
Czy w związku z tym, że transakcja nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, a realizacja inwestycji służy realizacji w przyszłości czynnościom podlegającym opodatkowaniu firma ma prawo do dokonania odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez sprzedawcę nieruchomości na podstawie art.86 ustawy o VAT.
Stanowisko wnioskodawcy
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Także właściciel nieruchomości (sprzedawca) ma taki sam status na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami oraz kompletną dokumentacją podlega opodatkowaniu VAT wg stawki 22%. Umowa sprzedaży zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, a na gruncie podatkowym udokumentowana fakturą VAT. Nabycie nieruchomości następuje w celu zbudowania osiedla mieszkaniowego, a następnie sprzedaży nowych lokali mieszkalnych, a więc czynności, która podlega opodatkowaniu VAT.W takiej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowej nieruchomości.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 powołanej ustawy.
Stosownie zaś do art.88 ust.1 pkt 2 i ust.3 pkt 1 powyższej ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Przepis ust.1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art.87 ust.3 (zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.
Kwotę podatku naliczonego stanowi - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, zgodnie z art.86 ust.2 ww. ustawy, z zastrzeżeniem ust.3-7.
Po przeanalizowaniu przedmiotowego zapytania, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że dokonując nabycia nieruchomości w celu prowadzenia inwestycji, która w przyszłości będzie służyła sprzedaży opodatkowanej, firma ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu, zgodnie z art.86 ust.1 ww. ustawy. Spełnione są bowiem wszystkie warunki przewidziane przepisami prawa podatkowego, których spełnienie umożliwia obniżenie podatku należnego o podatek naliczony: obie strony transakcji są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, transakcja podlega opodatkowaniu VAT, nabycie będzie służyło czynnościom opodatkowanym, na potwierdzenie transakcji zostanie wystawiona faktura VAT. Ponadto należy zauważyć, iż transakcja ta nie mieści się w wyłączeniach z prawa do odliczenia, zawartych w art.88 ust.1 ustawy o VAT.
Jednocześnie informuje się Stronę, iż odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostanie udzielona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj