Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/415/1/07
z 19 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/415/1/07
Data
2007.03.19



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
pożyczka
przychody z innych źródeł
spłata pożyczki
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy umorzona część pożyczki oraz odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.);
  • art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.); dalej updof

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.01.2007 r. znak: ER/229/2007 (data wpływu do tut. urzędu 25.01.2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 22.02.2007 r. znak: ER/584/2007(data wpływu do tut. Urzędu 26.02.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 22.01.2007r. Z. S.A. zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: w 1998r. Spółka udzieliła ówczesnym członkom Zarządu pożyczki celowej na zakup akcji. Warunki oprocentowania oraz spłaty pożyczki zawarte były w poszczególnych umowach. W związku z odwołaniem niektórych członków z pełnionej funkcji spłaty pożyczki nie przebiegały w sposób uzgodniony w umowie. Po negocjacjach w sprawie zmiany warunków spłat obecny Zarząd podpisał porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia z tytułu udzielonych pożyczek, które zezwalają na redukcję 50% pożyczki oraz 50% odsetek pod warunkiem spłaty pozostałej kwoty w sześciu równych ratach.

Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie, czy umorzona część pożyczki oraz odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podlega jedynie kwota umorzonej pożyczki, gdyż są to pieniądze, które pożyczkobiorca otrzymał a nie zwrócił. Nie podlega natomiast opodatkowaniu kwota umorzonych odsetek, ponieważ odsetki należy traktować w kategorii kosztów a nie przychodów, które nie wpływają na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (są podatkowo neutralne, gdyż nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu). W związku z powyższym umorzenie odsetek powoduje zmniejszenie kosztu poniesionego przez osobę fizyczną, który jest podatkowo neutralny, nie jest natomiast przychodem do opodatkowania.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące.

W myśl zasady powszechnego opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 11 ust. 1 updof przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do postanowień art. 20 ust. 1 za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

O przychodzie podatkowym możemy mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego. Z tego względu do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się środków finansowych uzyskanych z tytułu zawarcia umowy pożyczki. Zmiana charakteru świadczenia uzyskanego w drodze pożyczki następuje w przypadku jej umorzenia. Oznacza to bowiem zwolnienie dłużnika z całości lub części długu. W efekcie następuje u niego trwały przyrost majątku. Umorzona część pożyczki stanowić będzie przychód (ówczesnych członków Zarządu) z innych źródeł o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof. W tym przypadku jednostka jest zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C zgodnie art. 42a powołanej ustawy. Odsetki od umorzonej pożyczki nie stanowią przysporzenia majątkowego dla pożyczkobiorcy (którym w omawianym przypadku jest osoba fizyczna), a jedynie zmniejszają lub likwidują zobowiązanie pieniężne wobec Spółki. Należy uznać, że korzyści jakie osiąga dłużnik z tytułu umorzenia odsetek od pożyczki są podatkowo obojętne, nie stanowią bowiem dla niego realnego przysporzenia majątkowego.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać tylko kwota umorzonej pożyczki bez umorzonych odsetek.

Podsumowując powyższe należy uznać, że w przedmiotowej sprawie – w świetle przedstawionych przez podatnika okoliczności – stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj