Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-149/07-3/MZ
z 28 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-149/07-3/MZ
Data
2008.02.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
cesja
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
podatek od spadków i darowizn
przedmiot opodatkowania
zwolnienie


Istota interpretacji
rodzice zamierzają przekazać na rzecz syna w formie umowy darowizny nabyte prawa i obowiązki wynikające z umowy zobowiązującej na zakup mieszkania oraz wpłaty dotychczas dokonane przez rodziców na konto bankowe dewelopera.



Wniosek ORD-IN 770 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2007 r. (uzupełnionym dnia 04.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienie z opodatkowania darowizny, która będzie dokonana w przyszłości przez rodziców na rzecz syna, udokumentowania darowizny oraz właściwości miejscowej organów podatkowych jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania darowizny, która będzie dokonana w przyszłości przez rodziców na rzecz syna,

  • nieprawidłowe– w części dotyczącej udokumentowania darowizny oraz właściwości miejscowej organów podatkowych.

UZASADNIENIE

W dniu 28.11.2007 r. (uzupełnionym dnia 04.12.2007 r.) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania darowizny, która będzie dokonana w przyszłości przez rodziców na rzecz syna, udokumentowania darowizny oraz właściwości miejscowej organów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Rodzice chcieliby wnioskodawcy – synowi przekazać w formie darowizny nabyte prawa i obowiązki wynikające z umowy zobowiązującej na zakup mieszkania oraz wpłaty dotychczas dokonane przez rodziców na sumę 172.482 zł na konto bankowe u dewelopera.

Wnioskodawca będzie w posiadaniu dokumentów:

  1. Umowa Cesji do Umowy Zobowiązującej na zakup mieszkania pomiędzy: Prezes Zarządu A…. B….
  • darczyńcy (zrzekający się) C.. i H…. F…
  • obdarowany (przejmujący) syn Z… F….
  • Oświadczenie rodziców (darczyńców) o darowiźnie praw nabytych i sumy wpłat na konto bankowe A…. B…. Sp. z o.o.

Rodzice nie mogą wycofać pieniędzy i darować synowi ponieważ deweloper A.. B…Sp. z o.o. nie gwarantuje zakupu mieszkania przez syna na starych warunkach.

Rodzice podpisali Umowę Zobowiązującą ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży lokalu w wybudowanym w tym celu budynku w 2006 r., termin realizacji budowy może się nie skończyć w 2008 roku. Wiek rodziców: mama ... lat, tata ... lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1) Czy dwa dokumenty:

  1. Umowa Cesji do umowy zobowiązującej ustanowienia odrębnej własności lokalu w wybudowanym w tym celu budynku,
  2. Oświadczenie rodziców o darowiźnie nabytych praw i obowiązków (dla syna) oraz wpłat pieniędzy będą wystarczające dla Urzędu Skarbowego w celu zastosowania zwolnienia odnośnie darowizny...

2) Czy taka darowizna będzie podlegała opodatkowaniu...

3) W którym Urzędzie Skarbowym, obowiązującym dla wnioskodawcy, czy rodziców wnioskodawcy należy złożyć wymienione dokumenty...

4) Jakie inne dokumenty należy złożyć w Urzędzie Skarbowym, aby nie opłacać podatku...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1. Należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym (w ciągu miesiąca):

  1. Wypełniony formularz SD-Z1,
  2. Umowę Cesji przejęcia praw i obowiązków z dokonanymi wpłatami.

Ad. 2.Obdarowany z tzw. zerowej grupy podatkowej nie płaci podatku – podstawa prawna art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Ad. 3.Dokumenty należy złożyć w Urzędzie Skarbowym – darczyńcy (SD-Z1 i umowę cesji).

Ad. 4.Wnioskodawca uważa, że dokumenty są wystarczające.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania darowizny, która będzie dokonana w przyszłości przez rodziców na rzecz syna, natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej udokumentowania darowizny oraz właściwości miejscowej organów podatkowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązującej (konsensualnej) – do zawarcia umowy dochodzi z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia woli – jednostronnej, jako nie przynoszącej darczyńcy żadnej opłaty. Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Umowę cesji można uznać jako darowiznę, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńców o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  • zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  • udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (t. j. 9.637 zł) – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Zstępnymi są osoby, które łączy stosunek pokrewieństwa i które pochodzą od wspólnego przodka w linii prostej a więc: np. dzieci, wnuki.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  • wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  • gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1762) w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych nie przewidują dołączania do zgłoszenia SD-Z1 załączników. Zatem osoba składająca zgłoszenie SD-Z1 nie jest zobligowana do załączania jakichkolwiek dokumentów.

Jednakże, organy podatkowe pierwszej instancji, dokonują czynności sprawdzających na podstawie art. 272 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) organy podatkowe pierwszej instancji, z zastrzeżeniem art. 272a, dokonują czynności sprawdzających, mających na celu:

1. sprawdzenie terminowości:

  1. składania deklaracji,
  2. wpłacania zadeklarowanych podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów;

2. stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów wymienionych w pkt 1;

3. ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.

W myśl art. 275 Ordynacji podatkowej, jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa.

Stosownie do art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Ordynacja podatkowa nie definiuje pojęcia „dowód”. W języku polskim słowo „dowód” ma wiele znaczeń.

Dowodem może być bowiem okoliczność, rzecz dowodząca czegoś, przemawiająca za czymś, świadcząca o czymś, wskazująca na coś, oznaka czegoś, potwierdzenie, uzasadnienie, świadectwo. W języku nauki prawa dowodowego, a także w potocznym języku prawniczym, wyraz „dowód” utożsamiany jest zwykle ze środkiem dowodowym lub w nieco innym znaczeniu – źródłem dowodu (np. w wyrażeniu „dowód ze świadka”). W wyrażeniu „dowód ze świadka” akcentuje się nie tyle samą informację (treść zeznań), co osobę świadka, zdarzenia będącego „źródłem” tych zeznań.

Na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2008 r. właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, ustanowienia użytkowania i służebności ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nieodpłatne użytkowanie nieruchomości lub służebność, a nieruchomości są położone a terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,
  2. jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość lub prawa majątkowe wymienione w lit. a i jednocześnie inne prawa majątkowe lub rzeczy ruchome, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,
  3. w przypadkach innych niż wymienione w lit. a i b – według miejsca zamieszkania nabywcy w dniu powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca jego pobytu.

Reasumując stwierdza się, iż Wnioskodawca będzie zwolniony z podatku od darowizny z tytułu przekazania na jego rzecz nabytych praw i obowiązków wynikających z umowy zobowiązującej na zakup mieszkania oraz wpłat dotychczas dokonanych przez rodziców na konto bankowe dewelopera zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli jako obdarowany w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego dokona zgłoszenia na formularzu SD-Z1. Obowiązek dotyczy wyłącznie złożenia formularza SD-Z1.

Natomiast podczas czynności sprawdzających Wnioskodawca będzie zobligowany udokumentować powyższą darowiznę. Umowa darowizny może być zawarta w formie ustnej, jednak dla celów dowodowych powinna posiadać formę pisemną. Umowę cesji można uznać jako darowiznę, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńców o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Ponadto organ podatkowy może żądać dostarczenia innych dokumentów, które okażą się konieczne w trakcie przeprowadzanych czynności sprawdzających.

Zgłoszenie SD-Z1 należy złożyć według miejsca zamieszkania nabywcy w dniu powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku braku takiego miejsca według ostatniego miejsca jego pobytu w tym dniu.

Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj