Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-254/2005/JJ
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-254/2005/JJ
Data
2005.05.12



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
nieodpłatne przekazanie rzeczy
przekazanie
przekazanie nieodpłatne
przekazanie rzeczy
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
dotyczy zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - przepisów o podatku od towarów i usług, w części dotyczącej nieodpłatnego przekazania towarów szkołom i nauczycielom.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Strony z dnia 22.03.2005 r., uzupełnionym w dniu 20.04.2005, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług, w części dotyczącej nieodpłatnego przekazania towarów szkołom i nauczycielom

  • uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedmiotem działalności Przedstawicielstwa jest promocja określonych wydawnictw książkowych. W ramach tej działalności Przedstawicielstwo przekazuje nieodpłatnie szkołom i nauczycielom podręczniki oraz materiały uzupełniające do nauki języka angielskiego. Osoby te korzystają z podręczników w trakcie procesu dydaktycznego. Wnioskodawca nie opisał celu przekazania w/w towarów. Wg stanowiska Strony, przekazanie nie ma związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, powinno zatem zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W treści wniosku brak informacji, z których wynikałoby, że Przedstawicielstwu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług wykorzystanych do wykonania czynności. Nie wskazano też innych okoliczności pozwalających na stwierdzenie, że czynności nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc stanowisko Strony, iż opisane czynności należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 – 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.

Na niniejsze postanowienie – na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej – Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj