Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/41170-21/07/A
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/41170-21/07/A
Data
2007.04.06



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
okulary
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie rzeczowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy kwota zwrotu pracownikowi przez pracodawcę kosztów zakupu okularów noszonych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)- zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PO1/423-23/07/9460 z dnia 05.02.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznając że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedmiotowej sprawie pismem z dnia 16.01.2007 r. Urząd Miasta Krakowa zwrócił się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie opodatkowania zwrotu kosztów zakupu okularów noszonych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zdaniem wnioskodawcy, przychód uzyskany przez pracownika w związku ze zwrotem kosztów zakupu okularów niezbędnych podczas wykonywania pracy przy obsłudze monitora ekranowego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wydanym postanowieniu z dnia 05.02.2007 r. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Na powyższe postanowienie nie zostało złożone zażalenie, tym samym przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku oraz postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko zawarte w postanowieniu jest nieprawidłowe.

Z akt sprawy wynika, iż Urząd Miasta Krakowa zwraca swoim pracownikom część kosztów zakupu okularów jeżeli wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pracownicy po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego, wskazującego potrzebę zaopatrzenia w okulary, zakupują okulary, a następnie na podstawie wniosku i faktury wystawionej na nazwisko pracownika otrzymują zwrot części kosztów ich zakupu w wysokości 200 zł.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zgodnie z treścią § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 8 ust. 1 w/w rozporządzenia, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

W konsekwencji wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość okularów korekcyjnych jakie pracownik otrzyma od zakładu pracy. Dokumentem potwierdzającym przyznanie pracownikowi omawianego świadczenia jest faktura VAT wystawiona na zakład pracy.

Zwolnieniem tym nie jest objęta kwota jaką zakład pracy wypłaci pracownikowi tytułem zwrotu kosztów wykonania okularów korekcyjnych na podstawie faktury VAT wystawionej na pracownika, ponieważ tego rodzaju zwrot kosztów nie jest ekwiwalentem za świadczenia rzeczowe, wypłaconym stosownie do postanowień przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

W związku z powyższym przedmiotowy zwrot kosztów stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że od kwoty wypłaconego zwrotu płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek stosownie do art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zauważa się, iż powyższe stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 24.08.2006 r. Nr DD3/PB5/AŁ-033-4­128/06 skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 zdanie drugie Ordynacji podatkowej, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi bądź inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy- począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj