Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP1-443-381/07-2/AK
z 26 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP1-443-381/07-2/AK
Data
2007.11.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
armator
statek morski
stawki podatku
środek transportowy


Istota interpretacji
Czy producent może wystawić fakturę VAT ze stawką 0%, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaje podzespoły i części na zamówienie firmy handlowej, która to firma handlowa sprzedaje zakupiony u producenta towar agentowi niemieckiego armatora na pełnomorski statek wymieniony w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy?



Wniosek ORD-IN 271 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki …, przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2007r. (data wpływu 22.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na podzespoły i części do statków pełnomorskich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.10.2007r. (data wpływu 22.10.2007r.) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na podzespoły i części do statków pełnomorskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Producent podzespołów i części do statków na co dzień współpracuje z firmami handlowymi, które zakupiony od producenta towar odsprzedają do agentów armatorów, którzy posiadają statki m. in. wymienione w art. 83 ust. 1 pkt 3. W związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy sprzedaż takich towarów przez firmy handlowe objęta jest stawką VAT w wysokości 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy producent może wystawić fakturę VAT ze stawką 0%, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaje podzespoły i części na zamówienie firmy handlowej, która to firma handlowa sprzedaje zakupiony u producenta towar agentowi niemieckiego armatora na pełnomorski statek wymieniony w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy...

Zdaniem wnioskodawcy producent może wystawić fakturę VAT ze stawką podatku VAT w wysokości 0% jeżeli sprzedaje podzespoły i części na zamówienie polskiej firmy handlowej, która to firma handlowa sprzedaje zakupione u producenta towary agentowi niemieckiego armatora na pełnomorski statek wymieniony w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do:

  1. dostaw armatorom morskim:

  1. statków wycieczkowych i tym podobnych, przeznaczonych głównie do przewozu osób; promów wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowców (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statków chłodniczych (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  4. statków przeznaczonych do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statków rybackich itp. pełnomorskich (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchaczy pełnomorskich (PKWiU 35.11.32-50.00), statków szkolnych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statków badawczych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40);

Stosownie natomiast do regulacji art. 83 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1 i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, iż producent podzespołów i części do statków współpracuje z firmami handlowymi, dokonując dostawy przedmiotowych towarów na ich rzecz. Firmy handlowe zakupione od producenta artykuły odsprzedają agentom armatorów statków, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy i do przedmiotowych dostaw stosują stawkę podatku VAT w wysokości 0%. Producent planuje również dokonywanie sprzedaży podzespołów i części na zamówienia firmy handlowej, która będzie odsprzedawała zakupiony towar agentowi niemieckiego armatora statku pełnomorskiego, wymienionego w powyższym przepisie.

Warunkiem zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług w świetle przywołanego przepisu art. 83 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy jest dostawa części lub wyposażenia do jednostek pływających wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z brakiem definicji ustawowej „części” i „wyposażenie” w przepisach cyt. ustawy należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według Słownika języka polskiego PWN częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne.

Zatem towary dostarczane przez producenta, tj. podzespoły i części muszą odpowiadać pojęciom: „części” i „wyposażenia” w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy; wówczas przy ich dostawie na rzecz armatora morskiego statku pełnomorskiego, który będzie wymieniony w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 0%. Należy bowiem wskazać, iż powyższy przepis wyczerpująco wymienia statki, na które dostawa części i wyposażenia korzysta z preferencji podatkowej. Oznacza to, iż dostawa tych towarów na jednostki pływające zaklasyfikowane do innego grupowania PKWiU niż wymienione w powyższym przepisie nie jest opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT. Zatem jeżeli producent dokonuje dostawy podzespołów i części odpowiadających pojęciom części i wyposażenia w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, ma prawo stosować stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

Ponadto należy podkreślić, iż z brzmienia przepisu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika wprost zakres odesłania do pkt 1. Jest to odesłanie w zakresie wskazanych środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, tj. odesłanie przedmiotowe, a nie odesłanie w zakresie sprzedaży na rzecz konkretnego podmiotu (odesłanie podmiotowe). Ustawodawca nie uzależnił bowiem możliwości zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, w przypadku dokonywania dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, od statusu nabywcy czy też dostawcy tych towarów. Dla możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, na podstawie przywołanych przepisów decydujące znaczenie ma rodzaj środka transportu morskiego lub rybołówstwa morskiego, dla którego następuje dostawa części i wyposażenia. Zatem, stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0% ma zastosowanie do dostaw części i wyposażenia dla ww. wymienionych jednostek pływających, zarówno w przypadku, gdy nabywcą jest armator morski jak i wtedy, gdy nabywcą jest inny podmiot. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż dostawa nastąpi na rzecz podmiotu nie będącego armatorem morskim, tj. na rzecz zamawiającej podzespoły i części firmy handlowej, która dostarczy je agentowi niemieckiego armatora statku pełnomorskiego, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Reasumując, należy podkreślić, iż jedynym warunkiem zastosowania stawki w wysokości 0% jest, aby dostarczany towar mógł być uznany za część bądź wyposażenie do środka transportu morskiego lub rybołówstwa morskiego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj