Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-25/06
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-25/06
Data
2007.02.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy aktualizujące


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy miał prawo uznać odpis aktualizujący środków trwałych za wolny od podatku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz., 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.12.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. Urząd uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że Fundacja w 2005 r. zakupiła sprzęt medyczny, który na podstawie umowy użyczenia przekazano szpitalowi. W tym samym roku Fundacja dokonała jednorazowego odpisu aktualizującego w koszty działalności w wysokości 100% wartości sprzętu, gdyż uznała, że w momencie przekazania sprzętu nastąpiła trwała utrata wartości aktywów (art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości). Zdaniem podatnika, wszelkie odpisy aktualizujące określone w ustawie o rachunkowości nie są kosztem podatkowym (z wyjątkiem opisanych w art. 16 ust. 1 pkt 26a). Ujęte w księgach rachunkowych wydatki i koszty nie uznawane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu podatkowego. Jeżeli jednak wydatki wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, lub celów określonych w przepisach, które stanowią pozytywną przesłankę zwolnienia to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Fundacja zwróciła się z zapytaniem czy miała prawo uznać dokonany odpis aktualizujący środków trwałych za wolny od podatku.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących , z tym, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.

Zasady ustanawiania i funkcjonowania fundacji określa ustawa z dnia 06.04.1984 r. o fundacjach (t.j. Dz. U. z 1991 r. nr 46 poz. 203 ze zm.).

Art. 4 cyt. wyżej ustawy stanowi, że fundacja działa na podstawie przepisów niniejszej ustawy i statutu. Ze statutu Fundacji wynika między innymi, że fundacja realizuje swoje cele poprzez prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie organizowania i finansowania wyposażenia placówek medycznych w sprzęt diagnostyczny i leczniczy.

Zatem użyczanie zakupionego przez fundację sprzętu medycznego nie jest jej celem statutowym. Przekazanie (na podstawie umowy użyczenia) szpitalowi sprzętu nie można traktować jako trwałej utraty wartości użyczonego sprzętu (w rozumieniu art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości – t.j. Dz. U z 2002 r. nr 76, poz 694 ze zm.) i nie uzasadnia dokonania odpisu aktualizującego.

Z uwagi na powyższe stanowisko zawarte we wniosku, że dokonany przez Fundację odpis aktualizujący można uznać jako wolny od podatku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj