Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-363/07-3/AM
z 8 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-363/07-3/AM
Data
2008.02.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie
spółka akcyjna
zbycie udziału


Istota interpretacji
1.Czy w związku z przekształceniem Spółki w Spółkę II powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych? 2.Jak należy obliczyć koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży przez wnioskodawcę akcji w Spółce II?



Wniosek ORD-IN 866 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2007 r. (data wpływu 12.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą akcji spółki akcyjnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą akcji spółki akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako wspólnik spółki osobowej : Spółka>. Jako wkład niepieniężny do Spółki zamierza wnieść udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibami w Polsce. Wartość udziałów (wkładu do Spółki) zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej w dniu wniesienia wkładu i w takiej wartości będzie wskazana w umowie Spółki. Ponadto wnioskodawca zamierza wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić Spółkę w spółkę akcyjną : Spółka II>. Wnioskodawca jako akcjonariusz Spółki II zamierza sprzedać część akcji, które obejmie w Spółce II.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z przekształceniem Spółki w Spółkę II powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych...
  2. Jak należy obliczyć koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży przez wnioskodawcę akcji w Spółce II...

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji w Spółce lI stanowi wartość księgowa przedsiębiorstwa (tj. Spółki) w dniu przekształcenia. Dochód z tytułu zbycia akcji w Spółce II podlega, stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem według stawki 19%, przy czym koszty uzyskania przychodu w zależności od sposobu nabycia/objęcia akcji oblicza się na podstawie art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Stosownie do art. 22 ust. 1f pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma zastosowanie do wkładów niepieniężnych w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, „koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości <…> wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.”

Jak wynika z rozważań dotyczących pytania 1, przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową stanowi w świetle regulacji podatkowych objęcie akcji w zamian za aport przedsiębiorstwa. Zatem koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji w Spółce II będzie stanowić, ustalone w proporcji do przysługującego mi udziału kapitałowego w majątku Spółki określona dla celów podatkowych wartość księgowa netto (aktywa minus zobowiązania) składników majątkowych przedsiębiorstwa w dniu objęcia akcji w Spółce II.

W przypadku udziałów wniesionych do Spółki i stanowiących jej najważniejszy składnik majątkowy, ich wartość księgowa będzie równa wartości rynkowej z dnia wniesienia do Spółki Po tej bowiem wartości udziały zostaną zarachowane w księgach rachunkowych Spółki. Koszty uzyskania przychodu obliczone zgodnie z powyższymi zasadami nie mogą przekroczyć wartości nominalnej objętych akcji w Spółce lI.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca podaje przykłady interpretacji wydanych przez urzędy skarbowe: ” Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z dnia 28 lutego 2006 r. sygn. PD-2-415-79-05/a, Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z dnia 31 maja 2005r, sygn. ZDC/415/29/LUG/05, Postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kosza linie z dnia 23 marca 2005 r. sygn. PDF 1/415-4/05, Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Batuty z dnia 30 grudnia 2004 r. sygn. I USB I-2/415-5372/2004.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) nie precyzują w jakiej wysokości należy rozpoznać koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży udziałów objętych w spółce przekształconej.

Stosownie do art. 30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „ od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia (...) udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochodem zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38”.

Wobec braku szczególnych unormowań zastosowanie znajdują przepisy ogólne zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów alb akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych (..)

Z przepisu art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  • nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Reasumując w przypadku odpłatnego zbycia udziałów przez wspólnika Spółki akcyjnej, powstałej w wyniku przekształcenia ze Spółki osobowej, do której wniesiono zbywane udziały, kosztem uzyskania przychodu rozpoznawalnym w momencie zbycia jest:

  • wartość nominalna udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością – jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ,
  • cena nabycia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością jeżeli zostały te udziały nabyte za wkład pieniężny.

Mając na uwadze powyższe, zajęte przez Pana stanowisko w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji wydanych przez organy podatkowe należy stwierdzić, iż ww. interpretacje zapadły w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj