Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD-I/415/1/236-51/2-3/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415/1/236-51/2-3/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
moment
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek leśny
podatek rolny


Pytanie podatnika
Czy zapłacone w okresie trwania inwestycji podatki rolny i leśny oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna stwierdza, że stanowisko Pana – przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2007 r., który wpłynął do urzędu 29.06.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na podatek rolny i leśny oraz opłat za wieczyste użytkowanie gruntu w dacie ich poniesienia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony dnia 21.08.2007 r. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od 1991 roku prowadzi działalność gospodarczą, a w 2006 r. rozpoczął inwestycję polegającą na wybudowaniu Parku. Jest to kilkuhektarowy teren położony w lesie nad jeziorem, będący własnością podatnika oraz w użytkowaniu wieczystym, na którym wybudowano budynki handlowo-usługowe oraz budynek muzeum, urządzono duży plac zabaw, zagospodarowano teren leśny. W lesie poprowadzono ścieżkę-alejkę, wzdłuż której ustawiono modele dinozaurów oraz wybudowano sztuczne zbiorniki wodne, mostki, cały teren ogrodzono. Otwarcie Parku i rozpoczęcie osiągania przychodów z działalności związanej z Parkiem nastąpiło 28.04.2007 r. Przedmiotowe grunty są własnością podatnika oraz w użytkowaniu wieczystym. Grunty będące własnością podatnika zostały wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych w dacie ich nabycia, tj. 10.05.2006 r. oraz 12.09.2006 r. Ponadto do Ewidencji Środków Trwałych w dniu 08.06.2006 r. zostało wprowadzone prawo wieczystego użytkowania gruntu.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna z pytaniem, czy zapłacone w okresie inwestycji podatki rolny i leśny oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia oraz jaką datę należy rozumieć jako datę poniesienia ww. wydatków – czy datę wystawienia dokumentu (faktury, rachunku) czy datę faktycznej zapłaty.
W świetle opisanego stanu faktycznego podatnik zajął stanowisko, iż ww. wydatki zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, mają pośredni związek z osiąganym przychodem, nie są wymienione w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dlatego stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności gospodarczej firmy w częściach w dacie zapłaty.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazuje jak niżej. Pojęcie kosztów uzyskania przychodu zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Nie jest więc znany zamknię-ty katalog wydatków, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. I tak koszt poniesiony przez podat-nika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu jedynie wówczas, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
- służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia (lub służy zachowaniu albo zabez-pieczeniu źródła przychodu) oraz
- nie zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu kosztów (wydatków) wyłączonych przez niego spośród kosztów uzyskania przychodów – art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wyżej opisane wydatki spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ponieważ mają one pośredni związek z uzyskanym przez podatnika przychodem - dotyczą bowiem całokształtu jego działalności.
Jeżeli chodzi o moment poniesienia kosztów, ustawodawca uregulował w art. 22 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), iż za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo bier-nych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Stosownie do nowego art. 22 ust. 6b ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania wydatku. Innej definicji dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodów w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę i przychodów i rozchodów ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera.
Wobec tego wydatki poniesione podatki rolny i leśny oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na podatek rolny i leśny w dacie zapłaty – jest prawidłowe.
Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, rozstrzygnął jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przed-stawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wpływu wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie nie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj