Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-212/12/AM
z 13 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-212/12/AM
Data
2012.07.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
likwidacja
przychód
składnik majątkowy
spółka osobowa
środki pieniężne


Istota interpretacji
Czy w wyniku otrzymania środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych likwidowanej Spółki Jawnej Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2012 r. (data wpływu 26 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki osobowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 kwietnia 2012 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). W przyszłości stanie się wspólnikiem w spółce jawnej powstałej na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych („Spółka Jawna”). Wnioskodawca nie wyklucza, że Spółka Jawna zostanie w przyszłości zlikwidowana. Na dzień likwidacji w majątku Spółki Jawnej będą znajdowały się środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe. W wyniku likwidacji Spółki Jawnej Wnioskodawca otrzyma przypadającą na niego zgodnie z umową Spółki jawnej część środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych pozostających w Spółce Jawnej na dzień jej likwidacji.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:


Czy w wyniku otrzymania środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych likwidowanej Spółki Jawnej Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środki pieniężne otrzymane przez Spółkę w wyniku likwidacji Spółki Jawnej nie będą w ogóle podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ze względu na art. 12 ust. 4 pkt 3b tej ustawy również w odniesieniu do przekazania niepieniężnych składników majątku likwidowanej Spółki Jawnej u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Dopiero późniejsze zbycie tych niepieniężnych składników majątkowych otrzymanych w toku likwidacji Spółki Jawnej spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych likwidacji Spółki Jawnej w ramach zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie dla Spółki neutralna podatkowo.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Analizując przedstawione przez Spółkę zagadnienie należy wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) – dalej: ustawa – obowiązują regulacje mające na celu sprecyzowanie sposobu opodatkowania wspólników w przypadku zakończenia działalności spółki niebędącej osobą prawną.

I tak, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a) ustawy do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu przepisów omawianej ustawy jest przy tym spółka niebędącą podatnikiem podatku dochodowego (art. 4a pkt 14 ustawy). Pojęcie to obejmuje zatem spółki osobowe prawa handlowego, czyli również spółkę jawną.

Z kolei, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa – art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W konsekwencji, otrzymanie przez podatnika (wspólnika) środków pieniężnych oraz innych składników majątku likwidowanej spółki osobowej będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo – wartość uzyskanych składników nie stanowi przychodu podatkowego wspólnika. Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w omawianym przepisie służy wyeliminowaniu podwójnego opodatkowania zysków osiągniętych przez spółkę niebędącą osobą prawną – środki pieniężne wypłacane wspólnikom z tytułu likwidacji spółki osobowej, jako uzyskane przez spółkę w okresie jej funkcjonowania, były bowiem uwzględniane dla potrzeb rozliczeń podatkowych jej wspólników będących podatnikami podatków dochodowych.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną) środków pieniężnych z tytułu likwidacji tej spółki, nie będzie skutkować dla niego powstaniem przychodu, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a) i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, Wnioskodawca prawidłowo wskazał, że z uwagi na powyższe regulacje opisana w zdarzeniu przyszłym likwidacja Spółki Jawnej, w następstwie której otrzyma środki pieniężne oraz inne składniki majątku, nie spowoduje powstania po jego stronie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Jedynie późniejsze odpłatne zbycie niepieniężnych składników majątku będzie skutkowało obowiązkiem rozpoznania przychodu z tego tytułu, z uwzględnieniem normy art. 14 ust. 1-3 ustawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj