Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-80/IK
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-80/IK
Data
2007.08.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
biblioteki
doręczanie
dostawca usług
świadczenie usług
usługa nieodpłatna
usługi przewozowe


Pytanie podatnika
Czy przemieszczenie i doręczenie obowiązkowych egzemplarzy bibliotecznych na rzecz uprawnionych bibliotek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2007 r. (wpływ do Urzędu 21.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka na podstawie art. 7 ustawy z dnia 7.11.1996r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz.U.Nr 152, poz. 722 ze zm.) jest zobowiązana do przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek zawierających egzemplarze obowiązkowe wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania. Czynności te wykonywane są bez dodatkowego wynagrodzenia od nadawcy. Zgodnie z ustawą z dnia 12.06.2003r. - Prawo pocztowe (Dz.U.Nr 130, poz. 1188 ze zm.) Spółka otrzymuje z budżetu państwa dotację przedmiotową do świadczonych usług pocztowych związanych z przyjmowaniem, przemieszczaniem i doręczaniem przesyłek podlegających ustawowemu zwolnieniu z opłat pocztowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach tj. w/w art. 7 ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Łączna kwota dotacji na dofinansowanie przesyłek ustawowo zwolnionych z opłat pocztowych jest określona w art. 19 pkt 4 ustawy budżetowej na 2007r. (Dz.U.Nr 15, poz. 90) i wynosi 1,7 mln zł. Podobne zapisy były zawarte w poprzednio obowiązujących ustawach budżetowych.

Zdaniem Strony przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie obowiązkowych egzemplarzy bibliotecznych na rzecz uprawnionych bibliotek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania w omawianym przypadku będzie kwota otrzymanej dotacji (ew. zaliczki na dotację) z budżetu państwa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Strona otrzymuje dotację przedmiotową do świadczonych usług pocztowych związanych z przyjmowaniem, przemieszczaniem i doręczaniem przesyłek, podlegających ustawowemu zwolnieniu z opłat pocztowych. Strona w zamian za świadczenie nieodpłatne usług pocztowych na rzecz uprawnionych bibliotek otrzymuje dotację, która stanowi dla Strony pewnego rodzaju korzyść majątkową, zapłatę. Jednocześnie należy wskazać, że czynność prawna jest odpłatna, jeżeli strona, która dokonała przysporzenia, otrzymuje lub ma otrzymać w zamian korzyść majątkową, stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia. Tak więc Naczelnik Urzędu stoi na stanowisku, że świadczone przez Stronę usługi mają charakter odpłatny i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust.1 w/w ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 2, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż wszystkie otrzymane dotacje, subwencje i inne otrzymane dopłaty o podobnym charakterze, będące dopłatą do ceny towaru lub usługi, stanowią obrót, podlegający opodatkowaniu. W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie podstawę opodatkowania, obrót stanowić będzie kwota dotacji (ew. kwota zaliczki na dotację) otrzymana z budżetu państwa. Dotacja winna być opodatkowana wg stawki właściwej dla sprzedaży, z którą jest związana czyli ze świadczeniem usług pocztowych.

Natomiast usługi pocztowe wymienione w załączniku 4 do ustawy pod poz. 2, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj