Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZP/443-2/08
z 14 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-2/08
Data
2008.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta, czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością.


Dnia 28 grudnia 2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, dotyczący ewidencjonowania w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży świadczonych usług.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika jest między innymi: sprzedaż książek i usług edukacyjnych przez internet, tzw. świadczenie usług e-learningu. Usługi te polegają na umożliwieniu klientowi dostępu do portalu internetowego przez określony czas za odpowiednim wynagrodzeniem. Zapłata za korzystanie z usług następuje przelewem na rachunek bankowy lub za pomocą karty kredytowej. Operacje udokumentowane są fakturami, które wskazują imię i nazwisko poszczególnych klientów. Zawsze istnieje możliwość zidentyfikowania konkretnej transakcji, której dotyczyła płatność (tj. ile zapłacił określony klient, za jaką usługę i za jaki okres czasu). Od września 2006r. Spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, z uwagi na sprzedaż płyt CD z programami komputerowymi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Podatnik uznał, iż nie jest konieczne ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług e-learningu. Ewidencji podlegają jedynie dostawy płyt CD. Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż sprzedaż dotycząca świadczenia w/w usług jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Bezwzględny obowiązek rejestrowania sprzedaży w kasie fiskalnej pozostałych transakcji nie może skutkować obowiązkiem ewidencjonowania w kasie wszelkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych. Podatnik nadmienia, iż wyżej przedstawiony pogląd został wyrażony w piśmie urzędu skarbowego Łódź -Bałuty z 21.06.2006r. - sygn. III-2/443-27.2/30737/06/PJ.

W wyniku przeprowadzonej analizy stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto w dniu 06 marca 2007r. wydał postanowienie nr ZPA/443-.../2006, w którym uznał stanowisko podatnika w opisanym we wniosku stanie faktycznym za nieprawidłowe. Na powyższe postanowienie w dniu 20.03.2007r. wpłynęło zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu decyzją z dnia 29 maja 2007r. nr .... utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Na decyzję z dnia 29.05.2007r. Spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej zwany WSA) w Poznaniu. W dniu 20 listopada 2007r. WSA wydał wyrok, którym uchylił zaskarżoną decyzję i postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto z dnia 06.03.2007r. nr ZPA/443-..../2006. W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie przepis § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. Nr 51, poz. 375 ze zm.) i dokonał jego wykładni.

W myśl powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje przedstawione stanowisko podatnika we wniosku z dnia 28 grudnia 2006r. za prawidłowe i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przez sprzedaż należy rozumieć zarówno odpłatną dostawę towarów jak i odpłatne świadczenie usług – art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. Nr 51, poz. 375 ze zm.) w § 2 ust. 1 do dnia 30 czerwca 2007r. ustawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 43 i 44 załącznika zamieszczono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dostawy towaru w systemie wysyłkowym (z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia) oraz świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Brzmienie tego przepisu ustalone zostało przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006r. zmieniającego w/w rozporządzenie (Dz. U. Nr 243, poz. 1768) – zmiana weszła w życie 27 grudnia 2006r.

W § 4 rozporządzenia z katalogu zwolnień, o których mowa w § 2, 3 i 3a) wyłączono ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej zarówno niektóre grupy podatników (zakres podmiotowy) jak i określone transakcje (zakres przedmiotowy).

W niniejszej sprawie, zastosowanie ma przepis § 4 pkt 7 rozporządzenia, który stanowi, że zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa powyżej, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów między innymi przy dostawie: nagranych z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Przepis ten obowiązuje od dnia 1 września 2006r. - § 13 rozporządzenia.

Wyżej wskazane wyłączenie ze zwolnienia ma charakter przedmiotowy, w odróżnieniu od wyłączenia o charakterze podmiotowym wskazanym w § 4 pkt 1 cytowanego rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że zwolnień nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego – wyłącza z katalogu zwolnień określoną grupę podatników. Oznacza to, że tylko w przypadku podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu ziemnego cały obrót winien być ewidencjonowany w kasie fiskalnej.

Zatem w świetle powołanych regulacji, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej określone w § 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku dostawy towaru i świadczenia usług wymienionych w poz. 43 i 44 załącznika do rozporządzenia, nie ma zastosowania przy dostawie między innymi płyt CD.

W tym stanie rzeczy, w kasie rejestrującej należy ewidencjonować tylko obroty i kwoty podatku należnego ze sprzedaży przedmiotowych płyt CD. Natomiast obrót ze sprzedaży świadczonych przez Spółkę usług w zakresie e-learningu na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w § 2 pkt 1 i poz. 44 załącznika do rozporządzenia, nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu tych kas.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe – Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj