Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-566/07-2/IŚ
z 14 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-566/07-2/IŚ
Data
2008.03.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
akcjonariusz
centralny organ administracji rządowej
dywidendy
informacja imienna
odsetki
przychody z innych źródeł
spółka akcyjna
wypłata


Istota interpretacji
odsetki od nieterminowo wypłaconej dywidendy a opodatkowanie pdof



Wniosek ORD-IN 395 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.12.2007 r. (data wpływu 17.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek od nieterminowo wypłaconej dywidendy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek od nieterminowo wypłaconej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca – -------- S.A. w ostatnich latach wypłaciła dywidendy swoim akcjonariuszom, zarówno osobom fizycznym jak i osobie prawnej.

Ze względu na zwłokę w wypłacie dywidendy, Spółka wypłaciła akcjonariuszom dywidendy powiększone o należne odsetki z tego tytułu.

Ze względu na zmiany w Ordynacji podatkowej Spółka pragnie zadać pytanie, na które otrzymała już odpowiedź od Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 29 lipca 2004 r. (sygn. IMUS-1471/DPF/415/77/2004/AD), która to odpowiedź wydaje się Spółce prawidłowa również na dzień dzisiejszy ze względu na niezmienioną treść przepisów ustaw podatkowych w tym zakresie (w załączeniu kopia udzielonej Spółce odpowiedzi z 2004 r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od nieterminowej wypłaty dywidendy stanowiły w 2004 r. i stanowią na dzień dzisiejszy przychody z innych źródeł w podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowane na zasadach ogólnych, nie obligując Spółki do poboru zaliczek na podatek od kwoty odsetek...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu przedmiotowych odsetek stanowią inne źródła od kapitałów pieniężnych, opodatkowane na zasadach ogólnych.

Odsetki są bowiem świadczeniem ubocznym w stosunku do długu podstawowego, którym jest należna dywidenda.

Podstawą wypłaty odsetek w przypadku opóźnionej dywidendy nie jest tytuł prawny w postaci akcji stanowiących kapitał osób prawnych, lecz opóźnienie w terminowej wypłacie świadczenia. Taki charakter odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy przesądza o konieczności wyłączenia ich ze źródła przychodów, jakim jest udział w zyskach osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tejże ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W przedstawionym stanie faktycznym ------- S.A. w ostatnich latach wypłaciła swoim akcjonariuszom dywidendy powiększone o należne odsetki - z racji zwłoki w wypłacie.

Art. 347 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) stanowi, że akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.

Zysk rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeżeli akcje nie są całkowicie pokryte, zysk rozdziela się w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Statut może przewidywać inny sposób podziału zysku.

W sytuacji, gdy spółka pomimo powzięcia uchwały w sprawie dywidendy nie dokonała należnych akcjonariuszom wypłat – akcjonariuszom przysługuje prawo do odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty.

Instytucję odsetek za zwłokę reguluje art. 481 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przepis ten stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże, gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej normy.

W świetle powyższego odsetki za zwłokę (opóźnienie) stanowią świadczenie uboczne, niezależnie od tego, czy wierzyciel poniósł szkodę, a co za tym idzie odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem (naprawieniem szkody).

W konsekwencji, otrzymane odsetki za zwłokę w wykonywaniu zobowiązania cywilnoprawnego (obowiązek wypłaty dywidendy po podjęciu uchwały) są przychodem wierzyciela (akcjonariusza) podlegającym opodatkowaniu.

Powołana na wstępie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 17 wskazuje przychody zaliczone do przychodów z kapitałów pieniężnych. Katalog tych przychodów nie zawiera odsetek za zwłokę.

W świetle powyższego należy uznać, iż odsetki od nieterminowej wypłaty dywidendy stanowią dla otrzymującego je akcjonariusza przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie zaś do art. 42a ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych odsetki od nieterminowej wypłaty przez Spółkę dywidendy stanowiły w 2004 r. i stanowią na dzień dzisiejszy przychody z innych źródeł, opodatkowane na zasadach ogólnych. Stąd na Spółce jako płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek, natomiast Spółka zobligowana jest do ujawnienia tych przychodów w informacji PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj