Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DVAT/443-56923/2007/ADB
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DVAT/443-56923/2007/ADB
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
kraj trzeci
sprzedaż towarów
transakcja handlowa
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy transakcja opisana w piśmie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art.5 ust.1, art.22 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007r (uzupełnionego pismem z dnia 25.04.2007r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku postanowił od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania transakcji dokonanej poza terytorium kraju za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.03.2007r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 25.04.2007r.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka zakupiła w firmie mającej siedzibę w USA urządzenia elektroniczne, które następnie zostały sprzedane firmie polskiej, z przeznaczeniem dla firmy mającej siedzibę w USA. Towar będący przedmiotem powyższej transakcji nie został sprowadzony do Polski, lecz został wysłany przez producenta bezpośrednio do odbiorcy końcowego (obie firmy z USA).
Szczegółowo powyższa transakcja będzie wyglądała następująco:Działając na podstawie otrzymanego zamówienia Spółka zamówiła w firmie amerykańskiej będące przedmiotem dostawy urządzenia oraz zleciła dostarczenie ich do wskazanej przez kupującego firmy X w USA, za pośrednictwem firmy spedycyjnej.
Spółka jako partner handlowy amerykańskiej firmy – producenta urządzeń będących przedmiotem transakcji, dokonuje płatności za zakupione towary i usługi na podstawie otrzymanych od producenta faktur. Faktury obejmują koszt zakupu towaru na bazie w Kalifornii oraz koszt transportu od producenta do miejsca przeznaczenia w stanie New Hampshire.
Przedmiotowa transakcja pomiędzy Spółką a zamawiającym – także firmą polską obejmowała przeniesienie prawa własności towaru zlokalizowanego poza granicami kraju wraz z pozostawieniem go do dyspozycji we wskazanym przez kupującego miejscu.
Zapytanie
Czy powyższa transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma – transakcja ta nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Na podstawie art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy, warunkiem opodatkowania jest, aby miała ona miejsce – zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia (vide art. 22 i nast. ustawy) – na terytorium kraju.
W przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych miejscem dostawy w myśl art.22 ust.1 pkt 1 ustawy jest miejsce, gdzie towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepisy ust. 2 i 3 art. 22 ustawy. Na podstawie pierwszego z nich w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.
W myśl zaś ust.3 w przypadku, o którym w ust.2, dostawę towarów:
1) która poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
2) następuje po wysyłce lub transporcie, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu.
Mając powyższe na uwadze można zatem stwierdzić, iż w opisanym przypadku dostawa towarów przez Stronę pozostanie – z uwagi na niespełnienie warunków dotyczących terytorialności – poza przedmiotowym zakresem opodatkowania i będzie obojętna z punktu widzenia podatku od towarów i usług. Jako taka nie powinna być więc co do zasady uwzględniana w rozliczeniu z tytułu tego podatku.
O tym, na terytorium jakiego państwa winna ona zostać rozliczona, rozstrzygają ww. przepisy o miejscu świadczenia. W przedmiotowej sprawie – zdaniem organu podatkowego – będzie to terytorium USA. Rozliczenie winno zostać dokonane w oparciu o przepisy wewnętrzne tego państwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj