Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DVAT/443-54658/2007/ADB
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DVAT/443-54658/2007/ADB
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
sprzedaż gruntów
zakup gruntu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art. 43 ust.1 pkt 2, ust.2, ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami), w związku z § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 97 poz.970 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.05.2007r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku postanowił od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz położonych na nim budynków za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.05.2007r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 11.05.2007r.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Firma podpisała 16 kwietnia 2007r akt notarialny, na mocy którego nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków drewnianych, budowli blaszanych i stalowych oraz urządzeń (stacja trafo) posadowionych na tym gruncie. Zakup został dokonany z chęcią dalszej odsprzedaży z zyskiem. Do transakcji tej została wystawiona faktura VAT z zastosowaniem zwolnienia z VAT na mocy art.43 ustawy. Spółka w dniu nabycia podpisała umowę przedwstępną na sprzedaż tej nieruchomości, wystawiając fakturę zaliczkową stosując zwolnienie od podatku.Budynki zostały wybudowane w latach 80-tych, a firma nie poniosła w okresie ich użytkowania żadnych wydatków na ich ulepszenie.
Zapytanie
Czy sprzedaż ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma – sprzedaż tej nieruchomości opodatkowana będzie podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%, gdyż kupując nieruchomość w celu dalszej odsprzedaży traci prawo do skorzystania ze zwolnienia.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Zgodnie natomiast z art.43 ust.2 pkt 1 ww. ustawy - budynki i budowle lub ich części zostają uznane za towar używany – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Jednakże z przepisu art.43 ust.6 wynika, że zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 1 (powołanego powyżej), nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt 1 (określonych powyżej), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w tracie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Natomiast w odniesieniu do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania informuje się, że na podstawie przepisu zawartego w § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że:
Przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości firma powinna zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie wyżej cytowanych przepisów, ponieważ:
- budynki, o których mowa w piśmie spełniają warunki ustawowe do uznania ich za towar używany - od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło więcej niż 5 lat – budynki zostały wybudowane w latach 80-tych,
- podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu przedmiotowych budynków - zakup był zwolniony od podatku,
- firma nie poniosła w okresie użytkowania żadnych nakładów na ich ulepszenie.
Tak więc na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług sprzedaż nieruchomości, o której mowa w przedmiotowym piśmie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.
W takiej sytuacji także przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na której położone są budynki - Spółce przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, że sprzedaż samych budynków na niej położonych jest zwolniona od podatku.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku przez kupującego - zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj