Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-53a/07/MSt
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-53a/07/MSt
Data
2007.08.28



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi
usługi naukowo-badawcze
zaliczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
czy przyjęty przez spółkę system rozliczeń jest prawidłowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. w zakresie prawidłowości przyjętego sposobu rozliczania zaliczek na poczet wykonania w późniejszych okresach usług naukowo – badawczych w latach 2006r. i 2007r., w przypadku gdy zaliczka na te usługi została otrzymana w latach poprzednich, w okresie gdy usługi naukowo – badawcze podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona na podstawie zawartej w dniu 25.05.2000r. umowy o wspólne prace badawcze prowadzi na zlecenie innego podmiotu prace naukowo – badawcze nad otrzymaniem objętościowego monokrystalicznego azotku galu.Zgodnie z umową Spółka otrzymywała w latach ubiegłych zaliczki na poczet wykonania ww. usług, które były rozliczane w miarę postępu prowadzonych przez Spółkę prac na podstawie sporządzanych comiesięcznych szczegółowych raportów.W chwili otrzymania zaliczki Spółka wystawiła faktury zaliczkowe na całkowitą kwotę otrzymanych przez Nią pieniędzy. Ponieważ część zaliczek wpłacana była przed 1 stycznia 2006r. Spółka wystawiała faktury zaliczkowe stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług. Faktury te rozliczała w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania zaliczki. Po każdym okresie rozliczeniowym (miesiącu) Spółka dokonywała faktycznego rozliczenia wykonywanych usług naukowo – badawczych i na podstawie sporządzanych raportów wystawiała faktury VAT dokumentujące rzeczywiste wartości wynagrodzenia za wykonane w danym okresie usługi stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług. Jednocześnie Spółka dokonywała korekt analogicznych wartości z wystawionych wcześniej faktur zaliczkowych – wystawiając faktury korygujące.

Od 1 stycznia 2006r., w wyniku uchylenia przez ustawodawcę zwolnienia od podatku od towarów i usług na usługi naukowo – badawcze, Spółka kontynuując przyjętą metodę rozliczenia, dokonywała analogicznych korekt faktur zaliczkowych stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług, a faktury rzeczywiście rozliczające wykonaną usługę, wystawiane były z obowiązującą w tym okresie stawką VAT – 22%. W efekcie Spółka korygowała faktury zaliczkowe na określoną kwotę równą wartości wykonanych przez Nią w tym okresie usług i jednocześnie wystawiała faktury właściwe, traktując otrzymane wcześniej zaliczki jako kwotę brutto. Z uwagi na uchylenie przez ustawodawcę zwolnienia od podatku od towarów i usług na usługi naukowo – badawcze Spółka obliczała wartość podatku VAT według obowiązującej stawki 22% w otrzymanej kwocie brutto i odprowadzała podatek na konto Urzędu Skarbowego. W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy przyjęty przez Nią system rozliczeń jest prawidłowy.

Strona stoi na stanowisku, że stosowana przez Nią metoda rozliczeń jest prawidłowa, gdyż w okresie wykonywania usług i fakturowania sprzedaży za wykonane usług naukowo – badawcze obowiązywała stawka 22%, zatem prawidłowe jest także zdaniem Spółki wystawianie faktur VAT dokumentujących dokonaną sprzedaż usług naukowo – badawczych ze stawką 22% i korygowanie faktur zaliczkowych oraz obliczanie podatku VAT ze stawką 22%, traktując otrzymaną wcześniej kwotę zaliczki, jako kwotę brutto.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z regulacją art. 41 ust. 1 przywołanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 43 ust. 1 cytowanej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Należy tu zaznaczyć, że do 31 grudnia 2005r., w poz. 5 tego załącznika wymienione były usługi naukowo – badawcze (PKWiU 73). Z dniem 1 stycznia 2006r. ww. poz. nr 5 załącznika nr 4 została wykreślona na podstawie art. 27 ustawy z dnia 29.07.2005r. o niektórych formach usprawnienia działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 179, poz. 1484 z późn. zm). Jednocześnie rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29.12.2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 266, poz. 2239) do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) dodano przepis § 41f, zgodnie z którym nie dłużej niż do dnia 31.12.2007r. utrzymano zwolnienie od podatku od towarów i usług dla usług badawczo – rozwojowych, w odniesieniu do usług tego typu świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19.09.2005r., bez uwzględnienia ich zmian po tym dniu, pod warunkiem zarejestrowania tych umów, we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym, do dnia 31.01.2006r. Jak wynika z akt będących w posiadaniu tut. Urzędu, Spółka nie zarejestrowała zawartej z kontrahentem umowy o świadczenie usług badawczo – rozwojowych. Skutkiem tego świadczone przez Spółkę usługi od 01.01.2006r. podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 22%. Pomimo to, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ogólne zasady dokumentowania czynności objętych zakresem podatku od towarów i usług zostały określone w art.106 w/w ustawy. Zgodnie z ust.1 tego przepisu podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jednocześnie w myśl ust.3 powyższą regułę stosuje się do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Uszczegółowienie powyższych zasad zostało zrealizowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). I tak, stosownie do § 14 ust.1 w/w rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, który przewiduje konieczność wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę przedpłatę zadatek lub ratę). Uwzględniając przywołane regulacje prawne należy stwierdzić, iż Strona otrzymując od kontrahenta zaliczki na poczet wykonywanych usług prawidłowo postępowała wystawiając faktury VAT i rozliczając je w miesiącach ich otrzymania. Natomiast dalszy sposób rozliczania tych czynności, po ich faktycznym wykonaniu, był wadliwy i sprzeczny z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. W pierwszej kolejności zaznaczyć trzeba, iż w opisanym stanie faktycznym nie wystąpiły żadne przesłanki do wystawiania faktur korygujących do faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek. Warunki wystawiania tego rodzaju dokumentów zostały precyzyjnie określone w § 16 i 17 cyt. rozporządzenia. W sytuacji przedstawionej przez Spółkę żadna z okoliczności wymienionych w tych przepisach nie wystąpiła. Tak więc wystawianie faktur korygujących w stanie faktycznym opisanym we wniosku było pozbawione podstaw prawnych, co z kolei wpływa na dalszą ocenę sposobu rozliczania usług. W przypadku usług naukowo - badawczych, z tytułu których należność została uregulowana w formie zaliczki przed 31.12.2005r., a których faktyczne wykonanie nastąpiło po 1 stycznia 2006r., sposób rozliczenia dla celów VAT determinuje moment powstania obowiązku podatkowego. Skoro w momencie otrzymania zaliczki, powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury VAT usługi te objęte były zwolnieniem od podatku, to późniejsza zmiana zasad opodatkowania (wprowadzenie stawki 22%) i faktyczne wykonanie usług po tej zmianie pozostaje bez wpływu na wcześniejsze rozliczenie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i eNiniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj