Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-11/08/IK
z 8 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-11/08/IK
Data
2008.04.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odrębna własność lokalu
przekształcenie prawa
spółdzielnie mieszkaniowe
własność lokalu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Opodatkowanie czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego



Wniosek ORD-IN 829 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 10 stycznia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) oraz z dnia 26 marca 2008 r. (data wpływu 26 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) oraz pismem z dnia 26 marca 2008 r. (data wpływu 26 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Z dniem 31 grudnia 2007 r. przestaje obowiązywać stawka 0% dla przekształceń lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka Spółdzielni własności lokalu mieszkalnego. Od 31 lipca 2007 r. Spółdzielnia zawiera umowy przeniesienia prawa własności lokali. Umowy zawierane są z osobami posiadającymi lokatorskie i własnościowe prawa do lokali . Prawa typu lokatorskiego i własnościowego były nabywane przed dniem 1 maja 2004 r. jak i po tej dacie. Wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w zasobach Spółdzielni zostały zasiedlone po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004 r. na zasadach spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu. Ustanawiane prawa po 1 maja 2004r. są kolejnymi dla danego mieszkania.

W Spółdzielni występują następujące przypadki odnoszące się do ww. zdarzenia przyszłego:

  1. Wkład budowlany został wpłacony częściowo przed dniem 1 maja 2004 r. i wtedy też zostało ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie wkład był wpłacany w ratach jako spłata kredytu zaliczana na poczet wkładu budowlanego (kredyt odprowadzano do banku). Ostatecznie pełny wkład został wniesiony w 2007 r. lub w 2008 r. W 2008 roku członek wystąpił z wnioskiem o przeniesienie własnościowego prawa w odrębną własność. W momencie przeniesienia nie wnosiłby do Spółdzielni żadnych opłat.
  2. Mieszkanie zostało zbyte w przetargu po 1 maja 2004 r., a wkład budowlany z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa został w całości wniesiony po 1 maja 2004 r. i również wtedy ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2008 r. członek wystąpił o przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność.3. Lokatorskie prawo zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. i wówczas został wniesiony wymagany wkład mieszkaniowy. Po 1 maja 2004 r. członek Spółdzielni przekształcił prawo lokatorskie w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wnosząc jednocześnie pozostałą część wkładu budowlanego. Jednocześnie Spółdzielnia zawarła z lokatorem umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2008 r. członek Spółdzielni wystąpił o przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność. Do Spółdzielni nie wnosi żadnych opłat.4. Spółdzielcze lokatorskie prawo zostało ustanowione po 1 maja 2004 r. Również po 1 maja 2004 r. członek wniósł do Spółdzielni wymagany wkład mieszkaniowy. Następnie przekształcił spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu równocześnie uzupełniając wkład budowlany. W 2008 r. wystąpił o przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność. Do Spółdzielni nie wnosi żadnych opłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółdzielnia w opisanych wyżej stanach faktycznych zobowiązana jest do ustalania wysokości należnego podatku VAT i odprowadzania i od jakiej wartości podatek winien być liczony...

Zdaniem Wnioskodawcy w ww. przypadkach Spółdzielnia nie jest zobowiązana do ustalania i uiszczania podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zatem przedstawione przez Wnioskodawcę przypadki ustanowienia na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego stanowią dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż pierwsze zasiedlenie i ustanowienie lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do przedmiotowych lokali mieszkalnych nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

W świetle powyższego przeniesienie prawa odrębnej własności do ww. lokali na rzecz osób będących członkami spółdzielni korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w kwestii ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena stanowiska Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności zawarta została w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj