Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/423-1/07/DD
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/423-1/07/DD
Data
2007.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
pomoc finansowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem i prowadzeniem działalności administracyjnej.


W rozpatrywanym wniosku z dnia 29 maja 2007r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 30 maja 2007r., uzupełnionego pismem z dnia 16 lipca 2007r.(data wpływu do Urzędu – 19 lipca 2007r.), zapytujący, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Decyzją nr 9007/675/10/07 z dnia 18 maja 2007r. Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznano wnioskującemu pomoc finansową na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem i prowadzeniem działalności administracyjnej w wysokości 135.251,74zł, z czego pomoc ze środków UE wynosi: 101.438,80zł.

Podstawę prawną wymienionej decyzji stanowił art.9 ust.1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 19 grudnia 2003r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. Nr 223, poz.2221 ze zm.).

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor stwierdził, iż w myśl Rozporządzenia Komisji Nr 1943/03 z dnia 3 listopada 2003r. w sprawie ustanowienia zasady stosowania Rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 w zakresie pomocy dla wstępnie uznanych grup producentów, pomoc finansowa na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem i prowadzeniem działalności administracyjnej, w myśl którego, w pierwszym roku realizacji planu do dochodzenia do uznania pomoc ta wynosi 5% wartości produktów sprzedanych, w przypadku, gdy wartość produktów sprzedanych nie przekracza 1.000.000 euro, oraz 2,5% w przypadku, gdy wartość produktów sprzedanych przekracza wymienioną kwotę; górna wartość pomocy finansowej oraz wartość produktów sprzedanych jest przeliczana na podstawie kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień przed pierwszym dniem okresu objętego wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej.

Uwzględniając powyższe podatnik zwraca się z zapytaniem: czy przyznana pomoc finansowa wolna jest od podatku dochodowego od osób prawnych?Zdaniem wnioskodawcy otrzymane dofinansowanie wolne jest od podatku na podstawie art.17 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.9 ust.1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 19 grudnia 2003r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. Nr 223, poz.2221 ze zm.), w myśl którego, w zakresie określonym przepisami Unii Europejskiej, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji, właściwy ze względu na siedzibę wstępnie uznanej grupy producentów, organizacji producentów albo zrzeszenia organizacji producentów, wydaje decyzje w sprawach przyznania wstępnie uznanej grupie producentów pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i prowadzeniem działalności administracyjnej.

Wskazane w cytowanym przepisie regulacje Unii Europejskiej to, powołane w uzasadnieniu decyzji, Rozporządzenie Komisji Nr 1943/03 z dnia 3 listopada 2003r. w sprawie ustanowienia zasady stosowania Rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 w zakresie pomocy dla wstępnie uznanych grup producentów, pomoc finansowa na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem i prowadzeniem działalności administracyjnej.

W myśl art.17 ust.1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Stosownie do art.3 ust.1 pkt 9a), ust.2 pkt 5) i ust.3a ustawy z dnia 29 grudnia 1993r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2005r. Nr 31, poz.264 ze zm.) do zadań Agencji należy wspieranie powstawania i rozwoju grup producentów rolnych i ich związków, które to zadanie realizuje w szczególności przez finansowanie wydatków związanych z rejestracją i wyposażeniem w środki techniczne grup producentów owoców i warzyw, przy czym, wysokość środków przeznaczonych na te cele, dla grup producentów owoców i warzyw wpisanych do rejestru grup wstępnie uznanych ustalona została w wysokości faktycznie poniesionych kosztów na te cele, z tym że nie mogą one przekraczać:

1) 5 % - w pierwszym roku, 2) 5 % - w drugim roku,3) 4 % - w trzecim roku,4) 3 % - w czwartym roku,5) 2 % - w piątym roku,udokumentowanych przychodów ze sprzedaży produktów członków grupy.

Zgodnie z art.7 ust.1 i 2 ww. ustawy, Agencja prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, zaś jej przychodami są: 1) środki budżetowe określone corocznie w ustawie budżetowej;2) odsetki od lokat bankowych;3) środki uzyskane w ramach bezzwrotnej i kredytowej pomocy zagranicznej;4) inne wpływy.Stosownie natomiast do art.17 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego zaprezentowanego we wniosku, zdaniem organu podatkowego, uznać należy, iż wymieniona w decyzji, przyznana pomoc finansowa w kwocie 101.438,80zł wolna jest od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust.1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.), pozostała zaś przyznana pomoc podlega zwolnieniu od ww. podatku w oparciu o art.17 ust. 1 pkt 48 tejże ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj