Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/443-12/07/DD
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/443-12/07/DD
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
refundacja wywozowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych od otrzymanej refundacji wywozowej z tytułu wywozu towaru.


W rozpatrywanym wniosku z dnia 29 czerwca 2007r.zapytujący, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W oparciu o art.3 i art.5 ust.2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą, art.11 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych w związku z art. 17 i art.49 ust.1 Rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/1999z dnia 15 kwietnia 1999r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych oraz art.35 Rozporządzenia Rady (WE) NR 2200/96 z dnia 28 października 1996r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, Agencja Rynku Rolnego udzieliła zapytującej Spółce refundację wywozową z tytułu wywozu towaru.

W tym stanie wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy od wymienionej refundacji przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego? Czy w przypadku, gdyby to zwolnienie przysługiwało, zapytujący może wystąpić o zwrot zapłaconego podatku od podobnych refundacji w roku 2006?

Zdaniem zapytującego w rozpatrywanym przypadku, na podstawie art.21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje Spółce zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego od tej refundacji.Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

W myśl art.14 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),dalej: ustawa, przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków. Mimo, że w powyższym przepisie nie został bezpośrednio użyty zwrot „refundacja” to jednak należy uznać, iż jest on zbieżny z wymienionym w przepisie sformułowaniem, skoro, jak wskazuje„Słownik języka polskiego PWN” pod redakcją M. Szymczaka „refundacja, to „zwrot poniesionych kosztów: Refundacja kosztów przedsięwzięcia” <„Słownik języka polskiego PWN” Wydawnictwo Naukowe PWN t. III, str.31, Warszawa 2002>. Jednocześnie ustawodawca wśród zwolnień przedmiotowych określonych w art.21 ust.1 ustawy- w pkt 47c zwolnił od podatku dochodowego kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca otrzymuje refundacje wywozową z tytułu eksportu produktów rolnych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Zgodnie z art.11 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42 poz.386 z późn. zm.) Agencja administruje obrotem z zagranicą towarami rolnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w szczególności przez: wydawanie i rozliczanie pozwoleń na przywóz i wywóz, wydawanie dokumentów wymaganych do naliczenia i wypłacenia refundacji wywozowych oraz naliczenia opłat wywozowych, naliczanie i wypłacanie refundacji wywozowych i dopłat przywozowych. Refundacja wywozowa jest formą dopłaty, która pokrywa częściowo lub całkowicie, różnicę między wysokością cen produktów rolnych na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę przychód uzyskany w formie refundacji będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 47c ustawy. Wnioskodawca nie uwzględnia powyższego przychodu przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (art.8 § 2 i art.22 § 2 K. s. h.).Podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy spółki jawnej (a nie ta spółka). Stosownie do przepisów art.8 ust.1 i 2 oraz art.24a ustawy, ustalenie dochodu do opodatkowania następuje u wspólnika spółki jawnej na podstawie zapisów dokonanych w prowadzonej przez spółkę księdze przychodów i rozchodów (albo księgach rachunkowych), odpowiednio do przysługującego wspólnikowi prawa w udziale w zysku. W konsekwencji każdy ze wspólników oddzielnie składa zeznanie podatkowe.

W przypadku, gdy po złożeniu zeznania podatkowego podatnik stwierdzi, że nieprawidłowo obliczył podatek i za dużo zapłacił do budżetu państwa, czego nie wykazał w złożonym zeznaniu PIT wówczas, na podstawie art.81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), podatnik może je skorygować, wykazując w zeznaniu kwotę nadpłaty.

W celu dokonania korekty podatnik składa poprawnie wypełnione zeznanie oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych wraz z wyjaśnieniem przyczyn korekty. W takiej sytuacji stwierdzenie nadpłaty należeć będzie do organu podatkowego. Jeżeli ten nie będzie miał wątpliwości odnośnie prawidłowości skorygowanego zeznania, nadpłatę zwraca się w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty lecz nie może to nastąpić wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia pierwotnego zeznania PIT.

W sytuacji, w której zapytujący, w roku podatkowym 2006 otrzymał refundacje wywozowe od których służyło zwolnienie przedmiotowe, czego Spółka nie uwzględniła, poszczególnym wspólnikom służyć będzie prawo do złożenia korekty według zasad wymienionych wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj