Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-18/08/AB
z 7 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-18/08/AB
Data
2008.04.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
spółka cywilna
sukcesja uniwersalna


Istota interpretacji
Następstwo prawne w związku z wniesieniem w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej.



Wniosek ORD-IN 728 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M. przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura – 9 stycznia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 28 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej ww. ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie oceny istnienia następstwa prawnego w związku z wniesieniem w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie oceny istnienia następstwa prawnego w związku z wniesieniem w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 22 lutego 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 28 lutego 2008 r. ww. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu stacji kontroli pojazdów. Przedmiotowa stacja stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, w skład którego wchodzą w szczególności: ruchomości, nieruchomości, wierzytelności, dokumenty i inne. Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę Spółki cywilnej z dwiema innymi osobami i kontynuować prowadzoną dotychczas działalność w ramach tejże Spółki cywilnej. W związku z powyższym zamierza wnieść prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo tytułem wkładu do Spółki cywilnej na pokrycie swojego udziału w tej Spółce. Pozostali wspólnicy zobowiązani będą do wniesienia we własnym zakresie wkładów do Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, tj. czy zawiązana Spółka cywilna, do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo tytułem wkładu niepieniężnego, będzie następcą prawnym i wstąpi w przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki wnioskodawczyni...

Zdaniem wnioskodawczyni spółką niemającą osobowości prawnej w rozumieniu art. 93a Ordynacji podatkowej, jest również Spółka cywilna. Zatem zawarcie umowy Spółki cywilnej i wniesienie do tej Spółki wkładu w postaci prowadzonego dotychczas przedsiębiorstwa, spowoduje wyczerpanie elementów hipotezy normy prawnej, zawartej we wskazanym przepisie. To zaś oznacza, że zawiązana Spółka cywilna będzie – z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego – następcą prawnym podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w Dziale 3, Rozdziale 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 przedmiotowej ustawy przepis art. 93 § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej,
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)

Z kolei art. 93a § 1 ww. ustawy stanowi, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie natomiast z art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowy przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    b) spółki kapitałowej,
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z treści cytowanych przepisów wynika, iż następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako: przekształcenie, połączenie, podział osób prawnych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych.

Analizowane przepisy dotyczące sukcesji podatkowej odnoszą się również do spółki niemającej osobowości prawnej zawiązanej (powstałej) przy udziale przedsiębiorstwa osoby fizycznej (art. 93a § 2 pkt 2).

Powołane wyżej regulacje prawne mają zastosowanie do przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego. A zatem Spółka cywilna do której wnioskodawczyni wniesie na pokrycie udziału wkład w postaci przedsiębiorstwa będzie następcą prawnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej i wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby. Podstawą tejże sukcesji jest jednakże ww. art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, a nie jak błędnie wskazano w części F, poz. 51 wniosku art. 93a § 1 pkt 2 tego aktu prawnego.

Jednocześnie nadmienić należy, iż jeżeli w skład wniesionego do Spółki cywilnej przedsiębiorstwa wchodzą również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej, zastosowanie znajdą przepisy art. 22g ust. 14a oraz art. 22h ust. 3 i 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) skutkujące kontynuacją przez Spółkę cywilną amortyzacji tychże składników majątku, dokonywanej przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj