Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PDI/415/1/234-64/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/234-64/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
świadczenie usług
umowa o pracę
usługi świadczone na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta czy wykonując czynności zarządzania przedsiębiorstwem na warunkach opisanych we wniosku może nadal świadczyć dla tej spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego oraz koordynacji prac projektowo-budowlanych w inwestycjach prowadzonych przez spółkę?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna stwierdza, że stanowisko Pana – przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007 roku (wpływ 29.06.2007 roku) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zatrudnienia na umowę o pracę w spółce z o. o. przy jednoczesnym prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz tejże spółki – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą X. Podatnik na podstawie umowy cywilno-prawnej świadczy usługi i wystawia faktury spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako przedsiębiorca podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego. Z akt podatnika wynika, że dochody uzyskiwane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są w podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie liniowej (art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednolity tekst z 2000 roku Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Obecnie wnioskodawca zamierza, jako osoba powołana przez Zgromadzenie Wspólników tej spółki na stanowisko członka zarządu, podjąć się prowadzenia spraw tej spółki w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i w tym celu zawrzeć umowę o pracę. Do obowiązków wnio-skodawcy należeć będzie:
- zarządzanie prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą,
- reprezentowanie spółki na zewnątrz (składanie i przyjmowanie oświadczeń woli, zawieranie w jej imieniu umów w granicach wynikających z umowy spółki),
- bieżące wykonywanie obowiązków wobec sądu rejestrowego,
- nadzór nad terminowym wykonywanie zobowiązań spółki,
- wykonywanie uchwał Zgromadzenia Wspólników oraz zaleceń Rady Nadzorczej,
- wypełnianie obowiązków wynikających z funkcji spółki jako pracodawcy,
- zarządzanie organizacją przedsiębiorstwa spółki,
- zapewnienie obsługi prawnej spółki, prowadzenie dokumentacji spółki (rejestru spraw, umów, protokołów z posiedzeń organów spółki),
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- utrzymanie tajemnicy przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca pyta czy wykonując czynności zarządzania przedsiębiorstwem na warunkach opisanych we wniosku może nadal świadczyć dla tej spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego oraz koordynacji prac projektowo-budowlanych w inwestycjach prowadzonych przez spółkę?
W ocenie strony przy zarządzaniu spółką z o. o., można nadal świadczyć na jej rzecz usługi w zakresie projektowania oraz koordynacji prac projektowo-budowlanych w inwestycjach tej spółki.
Problem przedstawiony w zapytaniu regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku (jednolity tekst z 2000 roku Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmian.), zwanej dalej „ustawą”.
Art. 10 ust. 1 ustawy określa źródła przychodów, którymi między innymi są:
-pkt 1 – stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
-pkt 3 – działalność gospodarcza.
Z przepisu powyższego wynika, że umowa o pracę jest źródłem przychodu niezależnym od działalności gospodarczej. Z przepisów ustawy nie wynika by podjęcie pracy na umowę o pracę w spółce z o. o., wykluczało wykonywanie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy.
Działalność gospodarcza podatnika opodatkowana jest podatkiem dochodowym w formie liniowej w myśl art. 30c ustawy. Zgodnie z art. 9a ust. 3 tejże ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, ze podatnik jako przedsiębiorca wykonuje na rzecz spółki usługi związane z projektowanie budowlanym, urbanistycznym i tech-nologicznym oraz koordynuje prace projektowo-budowlane w inwestycjach prowadzonych przez spółkę. Jako pracownik tej samej spółki wnioskodawca ma za zadanie zarządzać tą spółką, a w szczególności: reprezentować na zewnątrz, składać i przyjmować oświadczenia woli, zapewniać obsługę prawną, itp. Z wniosku nie wynika, by podatnik miał jako pracownik wykonywać na rzecz spółki prace dotyczące projektowania, które wykonuje jako prywatny przedsiębiorca.
Zatem można stwierdzić, że podjęcie w spółce z o. o. pracy nie koliduje z prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą, jak również nie wpływa na sposób opodatkowania dochodów z tej działalności.
Reasumując, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że wnioskodawca wykonując czynności zarządzania przedsiębiorstwem na warunkach opisanych we wniosku, może nadal świadczyć dla tej spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dotyczące projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego oraz koordynować prace projektowo-budowlane w inwestycjach prowadzonych przez spółkę.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku dotyczące wykonywania usług na rzecz firmy, w której jest pracownikiem – jest prawidłowe.
Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna, rozstrzygnął jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu fak-tycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wpływu wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj