Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PDI/415-25/07/1/34/45067/2007
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-25/07/1/34/45067/2007
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
cele osobiste
odsetki od kredytu
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy odsetki od salda debetowego na koncie osobistym, powstałego na skutek przelewu na konto firmowe środków pieniężnych na wydatki, które służą i są niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27.06.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztu uzyskania przychodu z tytułu odsetek od salda debetowego na koncie osobistym spowodowanym wydatkami na cele działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Trzebnicy wpłynął wniosek podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Przedstawiając we wniosku stan faktyczny, podatnik informuje, iż prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, posiada konto firmowe, z którego wykonuje przelewy tytułem zapłaty za materiały, podatki i inne zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej. Na konto firmowe wpływają również wpłaty od kontrahentów. Z uwagi na fakt, że na koncie firmowym często nie ma wystarczających środków, podatnik przelewa środki z konta osobistego na konto firmowe, zwiększając wykorzystanie salda debetowego i z tego tytułu ponosząc koszt odsetek bankowych kapitalizowanych co miesiąc, czyli powiększających saldo debetowe na rachunku osobistym.
Podatnik zwraca się z pytaniem, czy odsetki od salda debetowego na koncie osobistym, powstałego na skutek przelewu na konto firmowe środków pieniężnych na wydatki, które służą i są niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodu.
Podatnik uważa, że odsetki od salda debetowego na koncie osobistym, powstałego na skutek przelewu na konto firmowe środków pieniężnych na wydatki, które służą i są niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Stosownie do generalnej klauzuli wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że :
- wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
- wydatki te nie mogą się znajdować w tej grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Wprawdzie, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), to jednak uwzględnienie odsetek jest uzależnione od wcześniejszego uznania ich za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu zacytowanego przepisu art. 22 tej ustawy. Zatem oceny, czy odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu, należy dokonać przez pryzmat istnienia związku przyczynowo - skutkowego między wykorzystaniem salda debetowego na rachunku osobistym a prowadzoną działalnością gospodarczą. Umowy o limit kredytowy na rachunku osobistym zawierane przez osoby fizyczne z bankami zawierają z reguły klauzulę, iż środki pieniężne udostępnione kredytobiorcy służą finansowaniu bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Są to więc rachunki służące celom osobistym kredytobiorców. Dla celów działalności gospodarczej prowadzone są odrębne rachunki i udzielane są odrębne linie kredytowe. Tak więc samo dokonywanie przelewów środków pieniężnych z konta osobistego na konto firmowe nie stanowi podstawy do uznania za koszty uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od salda debetowego na koncie osobistym, bez szczegółowego określenia, na jaki cel zostały wykorzystane przelane środki pieniężne i czy rzeczywiście środki te służyły prowadzonej działalności gospodarczej oraz w jakiej proporcji środki z limitu kredytowego wykorzystano na cele działalności gospodarczej i cele osobiste. Zapłacone odsetki służą celom działalności gospodarczej tylko w takiej proporcji, w jakiej środki na rachunku bankowym służyły działalności gospodarczej i tylko w takiej proporcji mogłyby obciążać koszty działalności firmy. Obowiązek posiadania dowodów w tym zakresie spoczywa na podatniku.
Biorąc powyższe pod uwagę, postanowiono jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj