Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-58/07-2/PJ
z 26 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-58/07-2/PJ
Data
2008.02.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
sprzedaż nieruchomości
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
Gdzie należy opodatkować dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i odprowadzić podatek dochodowy sprzedając nieruchomość położoną w Bułgarii? Sprzedając nieruchomość położoną w Bułgarii jaką należy zastosować stawkę podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.12.2007 r. (data wpływu 06.12.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Bułgarii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.12.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Bułgarii.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu, kupna i sprzedaży nieruchomości (w przyszłości zamierza rozszerzyć działalność o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami). W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w marcu 2007 r. zakupiła nieruchomość położoną w Bułgarii (jest to apartament) - z zamiarem późniejszej jej sprzedaży po korzystnej cenie - w celu osiągnięcia w przyszłości korzyści ekonomicznych wynikających ze wzrostu wartości rynkowej nieruchomości. Zakup ten zaewidencjonowano jako inwestycję w nieruchomość - na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości. Podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE w Polsce, jak również zarejestrował się w bułgarskim Urzędzie i otrzymał numer ...... (tzw. bulstat). Zakup nieruchomości został potwierdzony aktem notarialnym oraz udokumentowany fakturą z 20% podatkiem VAT. Nieruchomość nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Gdzie należy opodatkować dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i odprowadzić podatek dochodowy sprzedając nieruchomość położoną w Bułgarii...
  2. Sprzedając nieruchomość położoną w Bułgarii jaką należy zastosować stawkę podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

ad 1) Zgodnie z art. 3 pkt 1 i pkt 2 lit.c) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W związku z powyższym dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podatnik opodatkuje w Polsce. Zgodnie z Umową między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Warszawie dnia 11 kwietnia 1994 r. art. 13 - zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W związku z powyższym, iż zyski ze sprzedaży majątku mogą być (ale nie muszą) opodatkowane w tym drugim Państwie podmiot, w przypadku sprzedaży nieruchomości, zastosuje stawkę według skali obowiązującej w Polsce i doliczy do uzyskanych pozostałych przychodów. Przemawia za tym również art. 7 ust. 1 w/w Umowy, który mówi, iż dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Bułgarii, jeżeli działalność ta jest wykonywana poprzez położony w Bułgarii zakład. W przeciwnym wypadku, tj. jeżeli działalność gospodarcza nie jest prowadzona w formie zakładu, dochody z tej działalności podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie „zakład” obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat oraz kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Jeżeli więc działalność prowadzona jest w Polsce - to może być uznana za działalność polskiego zakładu i będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

ad 2) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tak więc sprzedaż nieruchomości położonej w Bułgarii nie będzie polegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce - do naliczenia i zapłaty podatku VAT zobowiązany będzie nabywca.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na postawione pytanie w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji.

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 3 ust. 1a w/w ustawy uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Stosownie dyspozycji art. 4a w/w ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie umowa między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 11.04.1994 r. ( Dz. U. z 1995 r. nr 137, poz. 679)

Z treści art. 7 ust. 1 w/w umowy wynika, iż zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 5 w/w umowy, jeżeli w zyskach mieszczą się części dochodu, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej umowy, postanowienia tych innych artykułów nie będą naruszane przez postanowienia niniejszego artykułu.

Sprzedaż nieruchomości jest uregulowana odrębnie w art. 13 ust. 1 w/w umowy. Stosownie do jego zapisu zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 ( dochody z nieruchomości ), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W myśl art. 3 ust. 1 lit. e w/w umowy określenie „osoba” obejmuje osobę fizyczną, spółkę oraz każde inne zrzeszenie osób.

Zatem z powyższego wynika, że dochody ze sprzedaży nieruchomości mogą być opodatkowane zarówno w państwie miejsca zamieszkania, jak i w państwie w którym nieruchomość jest położona.

Zapis art. 24 ust. 1 w/w umowy stanowi, iż w przypadku, gdy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze wymienione Państwo zwolni, z uwzględnieniem postanowień ust. 2 taki dochód lub majątek od opodatkowania. Jednakże przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony z opodatkowania.

Mając na uwadze przytoczone przepisy oraz przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 7 w/w umowy ( określający miejsce opodatkowania zysków przedsiębiorstwa ) lecz art. 13 w/w umowy, z którego wynika, iż przepisy w/w umowy dają możliwości opodatkowania sprzedaży nieruchomości położonej w Bułgarii według obowiązujących zasad w Republice Bułgarii ( opodatkowanie w państwie położenia nieruchomości ).

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania uzyskany dochód będzie jednocześnie zwolniony na podstawie art. 24 ust. 1 w/w umowy w państwie miejsca zamieszkania - Rzeczypospolitej Polskiej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj