Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/443-31/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/443-31/07
Data
2007.08.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa towarów
internet
pełnomocnictwo
pełnomocnictwo szczegółowe
poczta
sprzedaż za pośrednictwem
sprzedaż za pośrednictwem internetu
usługi pocztowe
zakres pełnomocnictwa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży internetowej, posiadanie przez sprzedawcę odpowiedniego upoważnienia od kupującego, zwalnia sprzedawcę od opodatkowania podatkiem VAT usługi przesłania pocztą nabytego towaru?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w T, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2007r. (data wpływu 27.06.2007r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Na mocy art. 14a § 1 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości, na pisemny wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem, który wpłynął do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w dniu 27.06.2007r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji, dotyczącej zwolnienia z podatku od towarów i usług opłat za przesyłki pocztowe związane z zakupami dokonanymi przez Internet.

Zgodnie z przedstawioną we wniosku sytuacją, prowadzi Pan działalność polegającą m.in. na internetowej sprzedaży towarów. Kosztami związanymi z wysyłką towarów za pośrednictwem poczty obciąża Pan nabywcę. Do tej pory koszty te zwiększane były o 22% podatek VAT. Jednakże w obecnym stanie prawnym, możliwe jest Pana zdaniem, nabycie przez Pana usługi pocztowej w imieniu i na rzecz nabywcy towaru w oparciu o udzielone przez kupującego odpowiednie pełnomocnitwo. Koszt tej usługi byłby następnie zwracany przez nabywcę towaru. W takich okolicznościach nie występowałby obowiązek refakturowania usługi pocztowej, a jedynie zwrot kosztów, który nie podlegałby opodatkowaniu podatkiem VAT oraz obowiązkowi ujmowania ich w ewidencji podatkowej.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie, tut. Organ zauważa:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przewidziano zwolnienie od podatku usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika wymienione zostały usługi świadczone przez pocztę państwową (PKWiU 64.11). Zwolnienie, o którym mowa wyżej ma szczególny, podmiotowy charakter i dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez Pocztę Polską na rzecz podatnika (zleceniodawcy). Brak natomiast podstaw do stosowania wymienionego zwolnienia w dalszych fazach obrotu usługami (na zasadzie refaktury). Co do zasady, podatnik występujący w charakterze sprzedawcy, który wysyła zamówiony przez nabywcę towar i korzysta przy tym z usług Poczty Polskiej, świadczy usługę pocztową na rzecz nabywcy towaru. Usługa ta nie jest jednak, ze względu na świadczący ją podmiot, usługą, o której mowa w poz. 2 powołanego wyżej załącznika, co oznacza, iż nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy sprzedawca posiada stosowne pełnomocnictwo nabywcy, z którego jasno wynika, umocowanie do zlecenia w jego imeniu Poczcie Polskiej przesłania danej przesyłki pod wskazany adres.

Kwestia przedstawicielstwa uregulowana została w art. 95 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), stosownie do których to przepisów przedstawicielstwo polega na dokonywaniu czynności prawnej przez osobę fizyczną lub prawną (przedstawiciela) w imieniu innej osoby fizycznej lub prawnej (reprezentowanego) ze skutkiem prawnym dla tej innej osoby, o ile przedstawiciel działa w granicach umocowania, rozumianego jako uprawnienie do dokonania czynności prawnych, z bezpośrednim skutkiem dla reprezentowanego.

Pełnomocnictwo jest umocowaniem do działania w cudzym imieniu, opartym na oświadczeniu reprezentowanego. Pełnomocnictwo udzielone do określonego rodzaju czynności będzie pełnomocnictwem rodzajowym, charakteryzującym się tym, iż w jego treści określony jest rodzaj i przedmiot czynności, do których umocowany został pełnomocnik. Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, forma pełnomocnictwa może być dowolna.

W związku z powyższym, sprzedawca posiadający stosowne pełnomocnictwo od kupującego, działa w imieniu i na rzecz tego kupującego, w związku z czym podjęte przez sprzedawcę w tym zakresie działania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wykonywane są bowiem przez pocztę państwową na rzecz nabywcy, działającego przez pełnomocnika.

Zdaniem tut. Organu, w przedstawionym przez Pana sposobie postępowania, w którym nabywca udziela sprzedającemu stosownego pełnomocnictwa do zawarcia umowy o świadczenie usług pocztowych w imieniu i na rachunek kupującego, opłata będąca zwrotem poniesionych przez sprzedawcę kosztów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podkreślić jednak należy, że wymienione pełnomocnictwo nie może być domniemane. Winno z niego jednoznaczenie wynikać oświadczenie nabywcy o udzieleniu Panu upoważnienia do zlecenia w jego imieniu poczcie państwowej wykonania usługi przesłania przesyłki zawierającej zakupiony towar.

W takim przypadku, wystawiając fakturę dokumentującą sprzedaż zamówionego towaru nie można wykazać w niej kosztów związanych ze świadczoną przez pocztę usługą. Zlecając poczcie świadczenie przedmiotowej usługi oraz ponosząc jej koszty sprzedawca działa bowiem w charakterze pełnomocnika nabywcy, natomiast fakturę dokumentującą dostawę towaru sprzedawca wystawia we własnym imieniu. W konsekwencji, sprzedawca nie ma także podstaw do ujęcia przedmiotowej opłaty w prowadzonej przez siebie ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

1. Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

2. Stosownie do art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie, za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj