Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-28/08/BJ
z 28 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-28/08/BJ
Data
2008.03.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
były pracownik
informacja dla podatnika
korekta
obowiązek płatnika
odliczenia
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Istota interpretacji
W jakiej formie powinna być prawidłowo przekazana informacja o korekcie i wyrównaniach pomiędzy podatkiem dochodowym a składką na ubezpieczenie zdrowotne mając na uwadze fakt, iż zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowią kwotę ujemną (zostały pomniejszone na rzecz odprowadzonego podatku dochodowego, który faktycznie przekazano w miesiącu październiku), a osoby te nie uzyskały żadnych dochodów w 2006r.?



Wniosek ORD-IN 781 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 31 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wykazania w informacji PIT-11 zwróconych składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób, które już nie są pracownikami oraz przebywających na urlopie wychowawczym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2007r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wykazania w informacji PIT-11 zwróconych składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób, które już nie są pracownikami oraz przebywających na urlopie wychowawczym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku z błędem w programie komputerowym zostały naliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne od dodatku stażowego i dodatku specjalnego za okres niezdolności do pracy dla ubezpieczonych pobierających wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zasiłki chorobowe, zasiłki opiekuńcze). Zgodnie z zakładowym regulaminem płac pracownik zachowywał prawo do dodatku stażowego i dodatku specjalnego w pełnej wysokości, tzn. bez potrąceń. W związku z tym dokonano korekt w rozliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne (deklaracje DRA, RC) za okres od stycznia 2003r. do lutego 2006r. co spowodowało różnice w należnym podatku dochodowym. Wyrównania rozliczone zostały w miesiącu październiku 2006r.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami, a także pobranej w roku podatkowym przez płatnika.

Z kolei na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 tej ustawy, kwoty uprzednio odliczone.

Z uwagi na powyższe pracownicy mieli obowiązek zwrócone nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne za wskazany okres doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za 2006r. ponieważ wtedy otrzymali zwrot tych składek (w miesiącu październiku 2006r.). Za wcześniejsze lata nie zachodzi konieczność sporządzania korekt deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 z uwagi na fakt, iż pierwotne dokumenty uwzględniają faktycznie pobrane składki zdrowotne w poszczególnych okresach. Chcąc uniknąć błędu ponieważ sytuacja ta miała miejsce po raz pierwszy, a kilka osób nie było już pracownikami, natomiast jedna pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, wnioskodawca zasięgnął informacji osobiście w punkcie informacyjnym urzędu skarbowego, a następnie telefonicznie w Krajowej Informacji Podatkowej, w jakiej formie przekazać pracownikom (oraz Urzędowi Skarbowemu) informacje o dokonanych korektach celem prawidłowego rozliczenia zeznania rocznego z osiągniętych dochodów za 2006r.

W uzyskanych odpowiedziach powoływany był art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nakłada na płatnika obowiązek sporządzenia informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy; informacji – zatem nie obligatoryjnie w formie PIT-11/8B. Dlatego też składając we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 31 stycznia 2007r. kopie rocznych rozliczeń pracowników został dołączony wykaz osób (z wyszczególnionymi kwotami), które również otrzymały informację pisemną (za potwierdzeniem odbioru) o kwotach korekt i konieczności uwzględnienia ich w rocznym zeznaniu podatkowym za 2006r.

Ponadto wnioskodawca nadmienił, że zostały złożone korekty informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za 2006r., w których uwzględniono także wyrównania wypłacone w miesiącu październiku, które uwzględniały skorygowane kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Jednakże nie było to możliwe dla kilku osób, z którymi w 2004r. ustał stosunek pracy, a więc już nie pracowników wnioskodawcy w myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również dla osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, gdzie uwzględnienie wyrównania w PIT-11 za 2006r. spowodowałoby składkę na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie ujemnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej formie powinna być prawidłowo przekazana informacja o korekcie i wyrównaniach pomiędzy podatkiem dochodowym a składką na ubezpieczenie zdrowotne mając na uwadze fakt, iż zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowią kwotę ujemną (zostały pomniejszone na rzecz odprowadzonego podatku dochodowego, który faktycznie przekazano w miesiącu październiku), a osoby te nie uzyskały żadnych dochodów w 2006r....

Zdaniem wnioskodawcy, forma informacji pisemnej w przypadku osób, które już nie są pracownikami oraz przebywających na urlopie wychowawczym jest prawidłowa. Odebranie informacji (potwierdzone własnoręcznym podpisem na kopii dokumentu lub zwrotne potwierdzenie odbioru z poczty) obliguje osobę do rozliczenia w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz pobraną zaliczkę na podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami
    o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

  1. poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 28 i 30 oraz w art. 30a i 30b,
  2. nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,
  3. nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,
  4. nie zmniejsza podatku, na zasadach określonych w art. 27d,
  5. nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

- płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Na podstawie art. 37 ust. 1a pkt 5 tej ustawy przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnik dolicza do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

W myśl natomiast art. 39 ust. 1 ww. ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B), z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w okresie od stycznia 2003r. do lutego 2006r. wnioskodawca, jako płatnik, naliczył składki na ubezpieczenie zdrowotne od dodatku stażowego i dodatku specjalnego za okres niezdolności do pracy dla ubezpieczonych pobierających wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W związku z tym, że zgodnie z zakładowym regulaminem płac pracownik zachowywał prawo do dodatku stażowego i dodatku specjalnego w pełnej wysokości dokonano korekt w rozliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne (deklaracje DRA, RC) za ww. okres, co spowodowało różnice w należnym podatku dochodowym. W październiku 2006r. pracownicy otrzymali zwrot nienależnie pobranych składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Otrzymany zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku gdy podatnik złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następnego po roku podatkowym oświadczenie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik sporządzając roczne obliczenie podatku, dolicza (zgodnie z art. 37 ust. 1a pkt 5 tej ustawy) do podatku obliczonego zgodnie z art. 27, otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w przypadku, gdy płatnik nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy, przekazuje, w terminie do końca lutego roku następnego, podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu, pisemną informację o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B). Przepis ten nie nakłada na płatnika obowiązku sporządzania imiennych informacji byłym pracownikom, gdyż byli pracownicy nie uzyskali w ciągu roku od płatnika przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże ustalony urzędowo wzór informacji PIT-11 nie zawiera pozycji umożliwiającej wykazanie kwoty zwróconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, dlatego podatnik dokonując samodzielnie rozliczenia rocznego podatku w zeznaniu rocznym, stosownie do postanowień art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, doliczy do należnego podatku otrzymaną kwotę zwróconej składki na ubezpieczenie zdrowotne tj. kwoty składek, które uprzednio odliczono w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Ponadto, w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej jaki dokument winien sporządzić w tej sytuacji wnioskodawca. Zatem należałoby przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji zasadne jest, aby wnioskodawca (płatnik) poinformował na piśmie byłych pracowników oraz przebywających na urlopie wychowawczym o wysokości zwróconych składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz o obowiązku wynikającym z art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczenie zwrotu kwoty uprzednio odliczonych składek powinno nastąpić w zeznaniach rocznych składanych przez poszczególnych pracowników.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj