Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-595/07-2/AF
z 21 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-595/07-2/AF
Data
2008.03.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
koszty uzyskania przychodów
przeliczanie
przychody w walutach obcych


Istota interpretacji
Jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez uczestników w funduszu inwestycyjnym w przypadku, gdy fundusz taki jest wyceniany jedynie w walucie obcej, a wpłaty i wypłaty z niego dokonywane mogą być także jedynie w tej walucie.



Wniosek ORD-IN 424 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2007 r. (data wpływu 24.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych przez uczestników z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w przypadku gdy fundusz wyceniany jest w walucie obcej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych przez uczestników z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w przypadku gdy fundusz wyceniany jest w walucie obcej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 r. (t. j. Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) zarządza funduszami inwestycyjnymi, również takimi, których jednostki uczestnictwa wyceniane są w walutach obcych (USD i EUR).

Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Wnioskodawcę są, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), płatnikiem zryczałtowanego 19% podatku dochodowego z tytułu uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. (...) Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (...)”.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „(...) Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (…)”.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów”. Jednakże zgodnie z tym samym przepisem „wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu (...) z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych (...)”.

Inwestorzy chcący nabyć jednostki uczestnictwa Funduszy Inwestycyjnych wycenianych w walutach obcych dokonują przelewu środków w tej walucie, w której notowany jest dany fundusz.

W przypadku umorzenia jednostek uczestnictwa takiego funduszu uczestnik otrzymuje wypłatę także w walucie, w której fundusz ten jest notowany.

Na żadnym etapie inwestycyjnym nie dochodzi do wymiany środków pieniężnych z waluty obcej na złote. Księgi rachunkowe, wycena aktywów i ustalanie zobowiązań funduszu oraz wycena wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa takiego funduszu oraz umorzenia jednostek uczestnictwa są prowadzone w walucie obcej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez uczestników w funduszu inwestycyjnym w przypadku, gdy fundusz taki jest wyceniany jedynie w walucie obcej, a wpłaty i wypłaty z niego dokonywane mogą być także jedynie w tej walucie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu uczestnictwa w funduszach kapitałowych podlega nadwyżka przychodu ustalonego w walucie obcej, przeliczonego na złote według kursu z dnia uzyskania przychodu (umorzenia jednostek uczestnictwa) nad kosztami uzyskania przychodu ustalonej w walucie obcej, przeliczonymi następnie na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Wnioskodawca uważa tak, gdyż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa funduszy kapitałowych stają się kosztem uzyskania przychodów dopiero w chwili umorzenia jednostek uczestnictwa. Koszty poniesione w walucie obcej są zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przeliczane na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. W związku z tym na potrzeby ustalenia dochodu uzyskanego z tytułu uczestnictwa w funduszu kapitałowym notowanym w walucie obcej należy określić koszty w tej walucie obcej i przeliczyć je na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego umorzenie przedmiotowych jednostek uczestnictwa.

Przychód z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w tego rodzaju funduszu inwestycyjnym, zdaniem Wnioskodawcy, określa się zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przychód otrzymany w walucie obcej przeliczany jest według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia umorzenia jednostek uczestnictwa. Podstawę opodatkowania (dochód), od którego fundusz oblicza i odprowadza podatek dochodowy, pełniąc rolę płatnika, stanowi zdaniem Wnioskodawcy, różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodów w sposób ustalony powyżej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 5a pkt 14, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 powołanych przepisów stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z brzmieniem art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się, z zastrzeżeniem art. 52a, zryczałtowany 19% podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, iż w myśl art. 30a ust. 5 powołanej ustawy dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz o inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, zgodnie z ustawą z dnia 27 maja 2004 r. (t. j. Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) o funduszach inwestycyjnych, zarządza funduszami inwestycyjnymi, których jednostki uczestnictwa wyceniane są w walutach obcych. Inwestorzy, którzy chcą nabyć jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wycenianych w walutach obcych dokonują przelewu środków w walucie, w której notowany jest dany fundusz. W przypadku umorzenia jednostek uczestnictwa uczestnik funduszu otrzymuje wypłatę w walucie, w której fundusz ten jest notowany. Na żadnym etapie inwestycyjnym nie dochodzi do wymiany środków pieniężnych z waluty obcej na złote. Księgi rachunkowe, wycena aktywów i ustalanie zobowiązań funduszu oraz wycena wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa takiego funduszu oraz umorzenia jednostek uczestnictwa są prowadzone w walucie obcej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 -16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze inne wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienie do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Art. 11 ust. 4 stanowi, że jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z zasadą przyjętą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Różnica między osiągniętym przychodem z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w walucie obcej przeliczonej na złote, zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a wpłaconą kwotą w walucie obcej na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnym przeliczoną na złote, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi dochód do opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Reasumując należy stwierdzić, iż podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym stanowi różnica między przychodem uzyskanym w walucie obcej, przeliczonym na złote według kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnikowi, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik i który ma zastosowanie przy kupnie walut a kosztami poniesionymi w walucie obcej przeliczonymi na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli dzień nabycia przez podatnika jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Przy przeliczaniu przychodu zastosowanie kursu średniego Narodowego Banku Polskiego możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z usług banku lub też, gdy bank, z którego usług korzysta, stosuje róże kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj