Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443/754/164/2006/ACH
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443/754/164/2006/ACH
Data
2006.12.29



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
odszkodowania
rekompensaty
zakres opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie pieniężne jakie zapłaci wynajmujący najemcy za rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony przed terminem na jaki została zawarta, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.10.2006r. ( data wpływu do tut. Urzędu ), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 5 ust.1, art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący : Podatnika jako najemcę łączy umowa najmu części nieruchomości ( budynku ) z właścicielem – wynajmującym. Umowa została zawarta na czas określony i powinna obowiązywać jeszcze kilka lat. Przedmiot najmu, podatnik – najemca wykorzystuje do prowadzenia usług radiodyfuzyjnych i podnajmu, z czego osiąga zyski i zyski takie prawdopodobnie mógłby osiągać do końca trwania umownego stosunku najmu. Ponieważ jednak właściciel – wynajmujący chce dokonać w przyszłym roku istotnej przebudowy budynku i zmienić jego przeznaczenie, wynegocjował z podatnikiem – najemcą rozwiązanie umowy o kilka lat przed terminem, na który została zawarta, na co zostało sporządzone stosowne pisemne porozumienie. Dla zrekompensowania podatnikowi – najemcy szkód w postaci utraty spodziewanych zysków z wykorzystywania przedmiotu najmu, kosztów przedwczesnego usunięcia urządzeń najemcy z przedmiotu najmu itp. wynajmujący ma zapłacić podatnikowi – najemcy zryczałtowane odszkodowanie. Należy podkreślić, że umowa najmu łącząca strony zobowiązuje najemcę do usunięcia jego mienia z przedmiotu najmu na jego koszt po zakończeniu umowy najmu, co zostało też potwierdzone w porozumieniu o przedterminowym rozwiązaniu umowy najmu.

Pytanie spółki dotyczy następującej kwestii : Czy odszkodowanie pieniężne jakie zapłaci wynajmujący najemcy za rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony przed terminem na jaki została zawarta, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego : Wnioskodawca uznaje, że nie należy kwalifikować działań podatnika – najemcy polegających na wyrażeniu zgody na wcześniejsze ustanie stosunku najmu jako świadczenie usług o jakich mowa w art. 5 ust.1 pkt.1 w związku z art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. Zatem żądanie i otrzymanie przez najemcę od wynajmującego odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym :

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „ podatkiem ”, podlegają :
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do art. 2 pkt 6 tejże ustawy, pod pojęciem „towary” należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również :1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powyższych przepisów, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady – jako dostawa towarów bądź świadczenie usług - każde świadczenie na rzecz kontrahenta – osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (zasada powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług). Przez świadczenie usług rozumieć należy każde zachowanie się podatnika, w tym także powstrzymanie się od działania (zaniechanie) czy tolerowanie czynności lub sytuacji (znoszenie). Przy tak określonym przedmiotowym zakresie opodatkowania do wyjątków (poza przypadkami expressis verbis wymienionymi w ustawie – vide art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług) należą sytuacje, w których płatności na rzecz podatnika nie będą związane z wykonywaniem przezeń czynności podlegających opodatkowaniu. Do takich, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, zaliczyć należy sytuację wypłacenia przez wynajmującego odszkodowania w związku z niewykonaniem przez niego zobowiązania na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Podatnik – najemca, w związku z przedmiotowym rozwiązaniem umowy najmu, nie wykonuje na rzecz wynajmującego żadnych świadczeń. Odszkodowanie stanowi tylko rekompensatę za utracone zyski, które podatnik – najemca osiągnąłby, gdyby umowa była realizowana przez cały okres, na który została zawarta. Wynajmujący nie otrzymuje też od najemcy żadnego przysporzenia – a nawet odwrotnie – nie dość, że traci czynsz który otrzymałby za okres do końca trwania umowy, na który została zawarta, to jeszcze musi ponieść na rzecz najemcy dodatkowy koszt w postaci wypłaty odszkodowania.

W związku z powyższym, odszkodowanie pieniężne jakie zapłaci wynajmujący najemcy za rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony przed terminem na jaki została zawarta, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

POUCZENIE1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie , wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ).4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. opłacie skarbowej (t.j. Dz.U z. 2004r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 gr od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj