Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443/789/182/2006/MJ
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443/789/182/2006/MJ
Data
2007.01.31



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
odzież
pracownik
przekazanie
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy przekazanie pracownikowi odzieży firmowej na podstawie powyższych postanowień Regulaminów będzie opodatkowane podatkiem VAT.?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.11.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 7 ust.2 pkt.1, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Stan faktyczny podany we wniosku:„Regulamin Pracy Sklepu” oraz „Regulamin Pracy Biura” obowiązujące w Spółce zawierają m.in. następujące postanowienia:a) (Regulamin Pracy Sklepu) Pracownik zobowiązany jest w celach służbowych, reprezentacji i reklamy do noszenia tylko podczas wykonywania pracy, munduru w postaci produktów firmowych XX otrzymanego od pracodawcy. Pracownikowi przysługują: 2 pary spodni oraz 4 góry w sezonie (1x na pół roku kalendarzowego) wybrane ze sklepu, po uprzedniej autoryzacji szefa działu. Mundury w postaci produktów firmy stanowią własność pracodawcy, a pracownicy są obowiązani odpowiednio o nie dbać. Szef działu zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji wydawanych mundurów pracownikom i odnotowywania zwrotów. Pracownik jest zobowiązany do wyliczenia się z pobranych mundurów.b) (Regulamin Pracy Biura) Pracownicy Działu Sprzedaży zatrudnieni na stanowiskach sprzedawcy zobowiązani są w celach służbowych, reprezentacji i reklamy nosić podczas wykonywania pracy oraz wyjazdów i delegacji służbowych odzież firmową, tj. marki L otrzymaną od pracodawcy. Odzież i obuwie ochronne oraz odzież firmowa stanowią własność pracodawcy, a pracownicy są obowiązani odpowiednio o nie dbać. Każdoczesne wydanie odzieży i obuwia ochronnego, jak również odzieży firmowej zostanie potwierdzone przez pracownika na piśmie. Spółka w oparciu o powyższe postanowienia regulaminów zamierza przekazać swoim pracownikom Działu Sprzedaży ( głównie zatrudnionym na stanowisku przedstawicieli handlowych) oraz pracownikom sklepów odzież firmową tj. marki L (produkowaną w grupie L i sprzedawaną przez Spółkę) w celu jej noszenia przez pracowników Spółki zgodnie z ww. postanowieniami Regulaminów. Na przekazywaną odzież mają się składać produkty L, a więc odzież, której nie sposób przypisać właściwości odzieży ochronnej czy roboczej.

Pytania podatnikaCzy przekazanie pracownikowi odzieży firmowej na podstawie powyższych postanowień Regulaminów będzie opodatkowane podatkiem VAT.?

Stanowisko Wnioskodawcy ;Przekazanie odzieży firmowej nie będzie opodatkowane podatkiem VAT ( art. 7 ust.2 pkt.1 w związku z art. 8 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.)

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2. eksport towarów,3. import towarów4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust. 2 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tymbyłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę , przekazuje Ona na rzecz swoich pracowników ubiory do noszenia podczas wykonywania pracy w celach reprezentacji i reklamy przy pracy na stanowiskach związanych bezpośrednio ze sprzedażą produktów w sytuacji, gdy własność ubioru nie przechodzi na pracowników. Jak zaznacza Spółka, ubiory te będą przekazywane w związku z realizacją odpowiednich postanowień Regulaminów Pracy a odzieży tej nie sposób przypisać właściwości odzieży ochronnej czy roboczej. Zauważyć należy, iż wprawdzie ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji "potrzeb osobistych", o których mowa w omawianym przepisie, jednakże przyjmuje się, iż potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy lub innym, który łączy przekazującego i osobę otrzymującą towar. Potrzeby osobiste to te, których pracodawca nie ma obowiązku zaspokoić, zaś potrzeby pracownicze to te, do zaspokojenia których pracodawca jest zobowiązany a wynikają one z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub są zagwarantowane pracownikom na podstawie Kodeksu Pracy. Zasadnym jest wskazanie w tym miejscu, iż pracownik, poza pewnymi wyjątkami (wynikającymi z w/w przepisów) świadczy pracę we własnej odzieży. Może zdarzyć się także i sytuacja, kiedy pracownik nie będzie wykonywał pracy we własnej odzieży ze względu na reprezentację i reklamę. Będzie tak wtedy, gdy będzie ubrany w odzież wyróżniającą działalność podatnika (np. odzież jednobarwna z logo pracodawcy).

Natomiast samo przekazanie produktów Spółki, będących przedmiotem sprzedaży dla szerokiego kręgu odbiorców bez specjalnego ich oznaczenia, a których ostatecznym użytkownikiem i konsumentem jest faktycznie pracownik Spółki stanowi przekazanie na cele osobiste, których pracodawca nie ma obowiązku zaspokoić.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż co do zasady czynność przekazania ubiorów na cele osobiste pracowników podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli tylko Stronie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu. O ile więc Stronie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia o którym mowa wyżej, czynność przekazania ubiorów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj