Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-38/07/MA
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-38/07/MA
Data
2007.07.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT w stosunku do płatności za koszty zmienne za dany kwartał?Czy w stosunku do płatności z tytułu kosztów zmiennych Spółka powinna jako płatnik pobierać podatek "u źródła"?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24.01.2007 r. (sygn. akt. III SA/Wa 2791/06) uchylającym postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/PH-I/4407/14-76/06/AŁ z dnia 11.07.2006 r. oraz poprzedzające je postanowienie nr 1471/NTR2/443-49/06/MP z dnia 24.04.2006 r. wydane na wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona zawarła ze spółką prawa francuskiego umowę na świadczenie usług zarządzania rezerwacjami miejsc hotelowych za pomocą systemu informatycznego w wersji on line. Zgodnie z umową na rzecz Strony świadczone są m.in. usługi:zarządzania rezerwacjami miejsc hotelowych poprzez system centralnej rezerwacji w wersji on line wraz z zagwarantowanym utrzymaniem tego systemu;zarządzania rezerwacjami i przekazywania informacji o dostępności miejsc hotelowych w czasie rzeczywistym, przy zapewnieniu pełnej wiarygodności informacji;sprzedaży miejsc hotelowych we wszystkich punktach sprzedaży poprzez tzw. call center, kanały automatyczne (GDS, Internet);zdalnej pomocy telefonicznej, faksowej lub mailowej oraz potwierdzania rezerwacji faksem.Wynagrodzenie za przedmiotowe usługi obejmuje dwa rodzaje płatności:stałe, za dostęp do systemu informatycznego, bez względu na liczbę faktycznie dokonanych rezerwacji (w kwocie określonej ryczałtowo);zmienne, uzależnione od ilości zarezerwowanych noclegów.Zgodnie z aneksem do umowy faktury wystawiane są za dany kwartał w ciągu dwóch miesięcy po zakończeniu kwartału i płatne najpóźniej ostatniego dnia trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z pytaniem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla podatku od towarów i usług w stosunku do płatności za koszty zmienne. Z uwagi na fakt, iż w ciągu 7 dni po zakończeniu danego kwartału Strona obiektywnie nie jest w stanie ustalić wysokości kosztów zmiennych, a w rezultacie podstawy opodatkowania, Jej zdaniem obowiązek podatkowy powstaje najwcześniej w momencie, kiedy będzie w stanie ustalić właściwą podstawę opodatkowania z tego tytułu – czyli w momencie otrzymania od usługodawcy informacji o liczbie dokonanych w danym kwartale rezerwacji. W konsekwencji Strona stoi na stanowisku, iż obowiązek podatkowy z tytułu usług zarządzania rezerwacjami, za które uiszczana jest opłata za koszty zmienne powstaje w momencie otrzymania przez Stronę faktury za dany kwartał.

Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w myśl ust. 4 w/w artykułu jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Wskazane wyżej zasady mają odpowiednie zastosowanie do importu usług – co wynika z art. 19 ust. 19 w/w ustawy.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Przy czym zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych, zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o opinię klasyfikacyjną do właściwego Urzędu Statystycznego. Do dokonywania takiej klasyfikacji bądź też do oceny poprawności zaklasyfikowania dokonanego przez podatnika nie jest natomiast uprawniony (ani obowiązany) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ramach interpretacji dokonywanej w trybie art. 14 a § 1 i nast. ustawy – Ordynacja podatkowa. Przyjmując zatem, jak to uczyniła Strona, iż w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z importem usług należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały odpowiednio przepisy art.19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ww. ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Jednakże stosownie do ust. 2 w/w artykułu - powyższego przepisu nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje u ich nabywcy w przypadku, gdy usługi nabywane są od podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski a usługodawca nie rozliczył podatku należnego. Jednocześnie, w przypadku usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 kwestia rozliczenia podatku przez usługodawcę jest bez znaczenia. Podatnikiem w takim przypadku jest zawsze usługobiorca.

Obowiązek podatkowy powstaje w przypadku importu usług na zasadach ogólnych, a więc co do zasady z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jej wykonanie winno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez świadczącego usługę. Jeżeli faktura została wystawiona po upływie 7 dni licząc od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje 7. dnia. Należy przy tym zauważyć, iż art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Mając na uwadze przedstawiony opis świadczonych usług oraz ich klasyfikację postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa). Otrzymują:



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj