Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-43/07/42520
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-43/07/42520
Data
2007.05.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs walut
rachunek walutowy
różnice kursowe
waluta obca
wykonanie zobowiązania podatkowego


Pytanie podatnika
Jaki kurs należy zastosować do przeliczenia walut którymi nastąpiło uregulowanie zobowiązanie zobowiązań Spółki w sytuacji, gdy Spółka reguluje zobowiązania w walutach obcych ze środków posiadanych na własnych rachunkach walutowych, bez zakupu walut obcych od banku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak FG/FPR/873-000-68-29/29/2006 z dnia 13.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oznaczonego numerem I stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca (Spółka) posiada własne rachunki walutowe. Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach walutowych służą do regulowania zobowiązań w walutach obcych. Spółka w dniu regulowania zobowiązań nie dokonuje zakupu walut obcych od banku. Zapytanie Spółki dotyczy kwestii jaki kurs należy zastosować do przeliczenia walut którymi nastąpiło uregulowanie zobowiązań Spółki. Zdaniem Spółki w przypadku regulowania zobowiązań z rachunku walutowego w sytuacji, gdy nie dochodzi w tym dniu do zakupu walut obcych stosuje się kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uregulowania zobowiązania. Zapłata nie wiąże się bowiem z operacją dla której możliwe byłoby zastosowanie faktycznego kursu wymiany walut (tj. nie dochodzi w tym dniu do nabycia waluty od banku).

Odnosząc się do złożonego zapytania Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

W art. 15a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określono sytuacje, w których powstają dodatnie i ujemne różnice kursowe w związku z dokonywaniem operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych. Jak wynika z art. 15a ust. 2 pkt 2 oraz art. 15a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa (niższa) od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Jak stanowi art. 15a ust. 4 ww. ustawy, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. W ocenie tut. Urzędu, skoro Spółka posiada rachunek walutowy w danym banku występowałaby możliwość zastosowania kursu sprzedaży waluty obcej stosowanego przez ten bank na koniec dnia w odniesieniu do kwoty wyrażonej w walucie obcej wypływającej z ww. rachunku walutowego Spółki tytułem regulowania zobowiązań przez Spółkę. Ustosunkowując się do zapytania Spółki Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zauważa zarazem, że ustawodawca nie określił bliżej, w jakich sytuacjach przyjmuje się, że nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, o którym mowa w art. 15a ust. 4 ww. ustawy, a w związku z dokonaniem zapłaty w walucie obcej, jak wskazuje Spółka we wniosku, nie dochodzi w tym dniu do nabycia waluty od banku. W związku z powyższym, zdaniem tut. Organu należy przyjąć, że jeżeli podatnik stosowałby do przeliczenia walut, w przypadku, o którym mowa we wniosku, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uregulowania zobowiązania, nie pozostawałoby to w sprzeczności z przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj