Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole
US-PP/443/1/71/37/07
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/1/71/37/07
Data
2007.08.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Czy firma poprawnie, po wydaniu towarów wystawia dokumenty rozliczające fakturę zaliczkową VAT?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 25.06. 2007 r., który wpłynął do tut. Urzędu 05.07.2007 r. (koperta 29.06.2007 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy firma poprawnie po wydaniu towarów wystawia dokumenty rozliczające fakturę zaliczkową VAT... – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.07.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny: Firma otrzymuje od nabywcy zaliczkę na zamówione towary. Wystawia po otrzymaniu wpłat faktury VAT dokumentujące końcowe pobranie zaliczki, nie wyszczególniając konkretnego towaru, jedynie w treści wpisuje: " zaliczka na materiały budowlane". Po dostarczeniu do klienta towarów - wystawia " rozliczenie Nr...., z wyszczególnieniem wydanych towarów - na dole dokumentu " rozliczenie Nr....." umieszcza opis, że dokumentem tym rozliczono następujące faktury zaliczkowe NR...........
Dokument "rozliczenie" służy jedynie do rozliczenia przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest podstawą do rozliczenia VAT, ponieważ VAT został odprowadzony wcześniej przy wystawianiu Faktury VAT dokumentującej końcowe pobranie zaliczki.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy firma poprawnie, po wydaniu towarów wystawia dokumenty rozliczające fakturę zaliczkową VAT...
Zdaniem Podatnika sposób rozliczenia faktur zaliczkowych VAT stosowany przez firmę jest zgodny z przepisami ustawy o VAT. Firma odprowadza podatek VAT należny od wystawionej Faktury zaliczkowej VAT, natomiast podstawą do rozliczenia przychodu z tytułu sprzedanego towaru jest dokument " rozliczenie Nr....", który to dokument nie jest podstawą do rozliczenia podatku VAT.
Odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy należy zwrócić uwagę, iż jednoznacznie w przepisie § 14 ust. l rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, póz. 798 ze zm.), stwierdzono, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności, przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy,
Fakturę wystawia" się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną należności, (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę), lub pobrano kolejną cześć w przypadku "małego podatnika".
Jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym na zasadach ogólnych.
Postępowania Podatnika zgodne jest z powołanym przepisem lecz zaznaczyć należy, iż zgodnie z § 14 ust. 3 pkt 1 - 7 ww. rozporządzenia M.F. faktura taka powinna co najmniej zawierać:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy ich adresy,
2) numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
3) datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku wystawienia już wcześniejszych faktur zaliczkowych również daty i ich numery oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brrutto,
4) stawkę podatku,.
5) kwotę podatku, wyliczoną według wzoru:
KP =ZB x SP : 100+SP
gdzie :
KP - oznacza kwotę podatku,
ZB - oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto,
SP - oznacza stawkę podatku,
6) dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy,
7) datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) lub część zapłaty, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.
Mając na uwadze powyższe, prezentowane przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przewdstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj