Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD/423-11/07
z 26 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-11/07
Data
2007.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki od kapitału
środki pieniężne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dochód powstały z tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym, odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez Właścicieli korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegałyby dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane np. z najmu części wspólnej nieruchomości oraz odsetek od nieterminowych wpłat należności od najemców /dzierżawców/?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r. ze zmianami/ po rozpatrzeniu wniosku Państwa z dnia 25 czerwca 2007 r. /wpływ do Urzędu w dniu 02 lipca 2007 r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. przepisów podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków jakie musi spełnić wspólnota od Ol stycznia 2007 roku tj. po upływie obowiązywania zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny opisany przez podatnika:

Wspólnota za pośrednictwem umocowanego pełnomocnika zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. Nr 54, poz. 654 z 200 r. ze zm./ z tytułu uzyskiwanych pożytków z niżej wymienionych źródeł:
1/ obecnie dodatkowym źródłem przychodów Wspólnoty są:
- przychody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym,
- przychody z tytułu odsetek od lokat bankowych;
2/ w przyszłości mogą być:
- przychody z tytułu odsetek za nieterminowe wpłaty zaliczek przez Właścicieli;
- przychody z tytułu najmu /dzierżawy/ wspólnych części nieruchomości,
- przychody z tytułu odsetek za nieterminowe wpłaty należności przez najemców­/dzierżawców/.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca prosi o interpretację, czy:
pytanie 1/ dochód powstały z tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym, odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez Właścicieli korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych; pytanie
2/ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegałyby dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane np. z najmu części wspólnej nieruchomości oraz odsetek od nieterminowych wpłat należności od najemców /dzierżawców/.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Od stycznia 2007 roku na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzonego przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. Nr 1217, poz. 1589/ wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Jak wynika z treści powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie mógł korzystać ze zwolnienia muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie: 1 / dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także 2/ dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie zatem z powyższym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi bez względu na cel na jaki zostanie przeznaczony oraz dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ale który nie zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez Wspólnotę składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te kalkulowane są w takiej wysokości aby pokrywały zarówno koszty utrzymania lokali mieszkalnych jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania /administracji/. Wynika to z ustawy, w oparciu o którą funkcjonuje Wspólnota tj. ustawy o własności lokali. Uwzględniając charakter opłat oraz pokrywanych z nich kosztów uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe" - użytego w cyt. powyżej punkcie 44 ust. 1 art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie tylko jako lokale mieszkalne ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim niezbędne do prawidłowego korz}stania z nich przez mieszkańców.

Odnosząc się zatem do wyszczególnionych we wniosku pożytków uzyskiwanych przez Wspólnotę tut. Organ stoi na stanowisku:

Ad. pytanie 1 - do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć:
- odsetki od środków na rachunku bieżącym osiągniętych z zasobów mieszkaniowych oraz odsetki za nieterminowe wnoszenie opłat na zaliczki czynszowe.
Stanowisko `wnioskodawcy w powyższym zakresie jest prawidłowe.
- nie stanowią przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o której mowa w wyżej cyt. art. 17 ust. 1 pkt 44 - odsetki od środków pieniężnych na lokatach, jako odrębne źródło z gospodarki finansowej, bez względu na pochodzenie środków tam zgromadzonych.
Stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest błędne.

Ad. pytanie 2 - nie stanowią przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44:
- przychody z wynajmu / dzierżawy / części wspólnej nieruchomości,
- odsetki od nieterminowych wpłat należności od najemców /dzierżawców/. Stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji - § 5 art. 14b.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia wobec Wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj