Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP/443/1/11/07
z 4 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/11/07
Data
2007.05.04



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
mediacja
podstawa opodatkowania
zakres opodatkowania


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy określenia podstawy opodatkowania od przyznawanego przez sąd wynagrodzenia z tytułu wykonywania usług mediacji.


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16.02.2007 r., który wpłynął do organu podatkowego w dniu 21.02.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia podstawy opodatkowania od przyznawanego przez sąd wynagrodzenia z tytułu wykonywania usług mediacji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.02.2007 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w zakresie opisu stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie dnia 15.03.2007 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Wnioskodawca zwrócił się do tut. Organu Podatkowego o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym stawka wyliczona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 239, poz. 2018) i przyznana przez sąd jest kwotą netto.
Gdy mediację zleca sąd, rozporządzenie podaje wartość wynagrodzenia za mediację. Zgodnie z art. 183 k. p.c. oraz rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 239, poz. 2018) mediator ma prawo do wynagrodzenia i zwrotu wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji. Wynagrodzenie i zwrot wydatków obciążają strony.
Dotychczasowe rozliczanie mediacji (od 1.01.2006 r.) Podatnik kierował do Sądu, który postanowieniem przyznawał mu wynagrodzenie nie uwzględniając podatku VAT pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. W chwili obecnej zgodnie ze stanowiskiem sądu rozliczenie mediacji ma być dokonywane bezpośrednio ze stronami postępowania.
Według treści uchwały SN z 21.12.2006 r. IIICZP127/06, Biul. SN 2006/12/11 przywołanej przez Podatnika, sąd przyznaje biegłemu będącemu podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług wynagrodzenie bez uwzględnienia tego podatku.
Do chwili obecnej Wnioskodawca wykonywał mediacje na podstawie postanowienia Sądu i rozliczał je zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn. 30.11.2005 r.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zarówno stanowisko sądu zlecającego mediację i ocena jego postępowania przy rozliczaniu czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę, jak i przywołana Uchwała SN dotycząca biegłych nie są przedmiotem interpretacji tut. organu.
Ustawodawca określając podstawę opodatkowania podatkiem VAT nie posługuje się pojęciami kwoty netto, kwoty brutto należności.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Zdefiniowania podstawy opodatkowania poprzez pojęcie kwoty należnej, powoduje, że decydujące jest ustalenie, czy otrzymane wynagrodzenie mediatora obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Wynagrodzenie mediatora określone postanowieniem sądu jest kwotą należną z tytułu przeprowadzenia mediacji obciążająca strony postępowania mediacyjnego, a więc w rozumieniu przepisów dotyczących podatku VAT po odjęciu podatku należnego stanowi obrót, czyli podstawę opodatkowania podatkiem VAT.
Mając na uwadze przepisy prawne oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj