Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole
PP 0090/1/94/55/06/BJ
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 0090/1/94/55/06/BJ
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
pomniejszenie odliczenia
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Podatnik w roku 2004 wpisał do ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy, od którego zakupu odliczył podatek VAT, samochód ten był wykorzystywany do działalności gospodarczej. W sierpniu 2006 r. samochód uległ wypadkowi i rzeczoznawca oszacował wstępnie go na 20% wartości auta.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy w przypadku sprzedaży uszkodzonego auta należy zwrócić do urzędu skarbowego VAT odliczony w momencie zakupu?
Zdaniem Podatnika skoro przy zakupie auta ciężarowego przysługiwało odliczenie podatku VAT, to sprzedaż tego samochodu (uszkodzonego w wyniku wypadku) nie powoduje obowiązku korekty w podatku naliczonym i zwrotu tego podatku do urzędu skarbowego. Podatnika nie dotyczy zapis art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole stwierdza, że stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 11.09.2006 r., który wpłynął do tut Urzędu w dniu 20.09.2006 r. Uzupełnione pismem z dnia 31.10.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia w sprawie zwrotu odliczonego podatku VAT w momencie sprzedaży samochodu ujętego w ewidencji środków trwałych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Odpowiadając na pytanie wniskodawcy należy zwrócić uwagę, iż przepis art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dotyczy korekt podatku odliczonego, gdzie ust. 2 stanowi, że w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane u podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegajacych amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty o których mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomośći – w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości-jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, zaś ust. 4 mówi, iż w przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W sytuacji opisanej przez podatnika zakupiony środek trwały – samochód ciężarowy dawał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, z czego wnioskodawca skorzystał. W związku z wypadkiem jakiemu uległ samochód, nie nadaje się on do dalszej eksploatacji i zostanie sprzedany. Ponieważ wnioskodawca przy zakupie auta skorzystał z odliczenia to przy sprzedaży ma obowiązek naliczyć podatek VAT i nie koryguje podatku naliczonego, gdyż nie ma tu zastosowania art. 91 przywołanej ustawy.

Mając na uwadze powyższe, prezentowane przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przewdstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj