Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/3/415-0007/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/3/415-0007/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy będąc rolnikiem otrzymane odszkodowanie należy wykazać w zeznaniu podatkowym i dokonać zapłaty podatku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania otrzymanego odszkodowania

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 18 stycznia 2007r. (uzupełnionego pismem z dnia 12 marca 2007r.) stanu faktycznego wynika, iż w dniu 31 marca 2005r. rodzice Podatnika przepisali na niego gospodarstwo rolne, a sami przeszli na rentę strukturalną. W dniu 28 czerwca 2002r. zawarli oni umowę ze spółką Sp. z o. o. na dzierżawę gruntów pod elektrownie wiatrowe. Na części gruntów miała być posadowiona jedna lub więcej elektrowni wiatrowych, a na pozostałym terenie nie objętym dzierżawą, nadal miała być prowadzona działalność rolnicza. Po otrzymaniu informacji przez ojca podatnika, iż na ww. działkach nie będzie elektrowni ojciec podatnika, postanowił rozwiązać umowę dzierżawy zawartą z Sp. z. o. o, gdyż jako właściciel został ograniczony w prawach właścicielskich przez 30 lat bez żadnych korzyści. W wyniku ustnych negocjacji, Sp. z o. o. przyznała rekompensatę w postaci odszkodowania. Odszkodowanie wypłacono podatnikowi w dwóch ratach.

W związku z otrzymanym odszkodowaniem w 2006r. firma ... przesłała podatnikowi informację PIT-8C.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego, czy będąc rolnikiem musi wykazać otrzymane odszkodowanie w zeznaniu podatkowym i dokonać zapłaty podatku.

Zdaniem podatnika otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, do których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 wyżej wymienionej ustawy wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

  1. ustanowienia służebności gruntowej,
  2. rekultywacji gruntów,
  3. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603), zgodnie z którym przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Umowa dzierżawy podpisana w dniu 28.06.2002r. pomiędzy małżonkami, a Sp. z o. o zawierała w § 6 regulacje dotyczące odszkodowań i dotyczyły one odpowiedzialności za straty w uprawach, na skutek dzierżawcy, które będą wykraczać poza dzierżawioną nieruchomość. Natomiast § 10 umowy posiadał zapis mówiący, że wszelkie spory wynikłe na tle stosowania postanowień niniejszej umowy poddane są rozstrzygnięciu Sądu Powszechnego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości i będą rozstrzygane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego.

W dniu 31 marca 2005r. rodzice przepisali na syna gospodarstwo rolne, a sami przeszli na rentę strukturalną.

Ustawodawca przewidział w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie z podatku otrzymanych odszkodowań, jednakże z pewnymi wyjątkami. W art. 21 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu obowiązującym w 2006r. zawarto zapis mówiący, że wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Nie każde zatem odszkodowanie, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów prawa rangi ustawowej i przepisów wykonawczych do nich podlega zwolnieniu, ale tylko takie które spełniają powyższe wymogi i jednocześnie nie zostały wymienione jako wyjątek.

Otrzymane przez podatnika odszkodowanie określone zostało przez firmę wypłacającą odszkodowanie tj. Sp. z o. o., zgodnie z informacją o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) jako przychody z tytułu:

  • ograniczenia w prawach właścicielskich,
  • ograniczenia w prawach własności.

Wysokość i charakter odszkodowania (zadośćuczynienia) będącego przedmiotem rozpatrywania wynika, w ocenie tutejszego organu podatkowego, z ugódy zawartej pomiędzy rodzicami podatnika a ... Sp. z o. o., nie korzysta zatem ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypłacone odszkodowanie nie spełnia również przesłanek umożliwiających jego zwolnienie na podstawie tytułów określonych w pkt 3b, 3c, 3d oraz 120 powołanego artykułu.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, należy stwierdzić, że otrzymane przez Pana odszkodowanie stanowi źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 9 ustawy opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód z tytułu odszkodowania otrzymanego w 2006r. winien być wykazany w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2006r. na formularzu PIT-36 w poz. „inne źródła”.

Podatnicy, którzy otrzymują informację PIT-8C mają obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym, składając zeznanie roczne do 30 kwietnia danego roku i wykazać w nim uzyskane dochody i łącznie opodatkować.

Biorąc pod uwagę powyższe, tutejszy organ stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj