Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
DG-DB/415-5/3/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG-DB/415-5/3/07
Data
2007.04.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku rozliczania się z podatku za 2007r. można odpisać wpłaty dokonane w 2006r. będąc opodatkowanym podatkiem liniowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku P... z dnia 09.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku wydatków związanych z kasą mieszkaniową w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym stwierdzam, że : stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnikowi w rozliczeniu podatkowym za rok 2005r. przysługiwało odliczenie od podatku z tytułu wpłat na kasę mieszkaniową w kwocie 30% wpłat.

Z uwagi na fakt, iż podatnik nie posiadał stosownego dochodu, od którego odprowadzono podatek, prawo do odliczenia przeszło na kolejny rok. W 2006 roku podatnik kontynuował oszczędzanie w kasie mieszkaniowej . Jednocześnie w czerwcu 2006r. rozpoczął rozliczać się wg stawki liniowej (Pit-5L) z uwagi na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej i wybór takiej formy opodatkowania W 2007 roku podatnik zamierza rozliczać się wg stawki progresywnej (Pit-5) (19%,30%,40%).W 2007 roku podatnik również będzie oszczędzał w kasie mieszkaniowej.

Pytanie podatnika: „Czy w przypadku rozliczania się z podatku za rok 2007, oprócz wpłat na kasę mieszkaniową w 2007roku mogę odpisać dodatkowo te wpłaty których dokonałem w roku 2006r., a których nie mogę odliczyć z uwagi na to, że rozliczałem się wg stawki liniowej? (np. w kasie mieszkaniowej za 2007r. zebrałem 10000zl - 3000zł mogę odliczyć . Jeśli w 2006r. zebrałem również 10000zl - mogę doliczyć 3000zł do 3000zł za 2007r., co razem da mi kwotę 6000zl odliczenia - oczywiście jeśli taka kwotę podatku odprowadzę w 2007r.).

Stanowisko podatnika: uważam, że mogę odliczyć 30% wpłat na kasę mieszkaniową dokonanych w 2006 r., w rozliczeniu podatkowym za 2007r. (czyli te które będą dokonywane na początku 2008r.),. jeżeli będę się rozliczał wg stawki progresywnej, albowiem prawo do odliczenia jest prawem nabytym już od 2001r. i jako takie podlega odliczeniu, jeśli tylko przysługuje prawo do odliczenia..

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni, stwierdza co następuje:

Od 2002 r. ulga dot. odliczania związanego z gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej nie obowiązuje. Jednak podatnicy kontynuujący korzystanie z ulgi z tego tytułu po 31 grudnia 2001r. zachowują prawo do niej, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z zawartej umowy o kredyt kontraktowy.

Przed dniem 1 stycznia 2002 roku przepis art. 27a ust.1, pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) obowiązywał w następującym brzmieniu: “Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3, ust.1, obliczony zgodnie z art.27,obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniowa, według zasad określonych w odrębnych przepisach”. Natomiast kwota, o którą można było pomniejszyć podatek, została określona w art. 27a ust.3 pkt 1 lit.b) przywołanej wyżej ustawy i wynosiła 30% wydatków na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, nie więcej jednak niz 6% kwoty, o której mowa w ust.2.

Art 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zmieniony przepisem art.1 pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.).

Stosownie jednak do zapisu art.4, ust.3 tej ustawy: “Podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27 a, ust.1, pkt 2 ustawy wymienionej w art1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.) przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Wybór podatku 19% (liniowego) pozbawia podatnika możliwości korzystania z prawie wszystkich ulg i odliczeń. I tak podatnik ma prawo: odliczyć od dochodu straty z lat ubiegłych (poniesione w działalności gospodarczej), odliczyć od dochodu składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe (własne oraz osób współpracujących), odliczyć od podatku składkę opłaconą na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy tej składki).

Natomiast traci prawo do: wspólnego opodatkowania z małżonkiem lub preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci, korzystania z praw nabytych do ulgi uczniowskiej, korzystania z praw nabytych do tzw. dużej ulgi budowlanej oraz do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, korzystania z praw nabytych w zakresie odliczania wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w podatku (lub w dochodzie) za lata poprzednie, odliczenia od podatku wydatków na remont i modernizację mieszkania lub budynku mieszkalnego oraz wpłat na fundusz mieszkaniowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, odliczenia od dochodu tzw. ulgi odsetkowej (z tytułu spłaty kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe), odliczania do dochodu darowizn, odliczania od dochodu wydatków na rehabilitację osób niepełnosprawnych, zwolnienia od podatku dochodu z prowadzenia szkoły niepublicznej, w części wydatkowanej na cele szkoły, zwolnienia od podatku dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, odliczenia 1% podatku z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Należy jednak zauważyć, że ulgi te można odliczyć od podatku obliczonego według skali podatkowej - w przypadku, gdy podatnik oprócz dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym, uzyskuje również dochody z innych źródeł ( np. ze stosunku pracy, emerytury, itp.), które podlegają opodatkowaniu według obowiązującej skali podatkowej.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że za 2005r. wykazanego odliczenia dotyczącego wpłat do kasy mieszkaniowej – nie mógł Pan odliczyć od podatku z uwagi na zbyt niski dochód, ale w ten sposób nabył Pan prawo do tego odliczenia w latach następnych. Skoro w następnym roku (2006 r.) wybrał Pan sposób opodatkowania podatkiem liniowym (19%) to jest to równoznaczne z rezygnacją z prawa do pomniejszania podatku o inne odliczenia niż składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne . Nieodliczoną kwotę wym. ulgi z 2005r. jako prawo nabyte może Pan odliczyć w zeznaniu za 2007 rok, natomiast nie ma Pan prawa odliczyć od podatku dokonanych wpłat do kasy mieszkaniowej dokonanych w 2006r. w związku z zadeklarowaniem opodatkowania dochodów podatkiem liniowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj