Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DM/415-11/07/MZ
z 28 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-11/07/MZ
Data
2007.05.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
były pracownik
informacja dla podatnika
świadczenia
świadczenia na rzecz emerytów


Pytanie podatnika
Czy od wypłacanych byłym pracownikom – emerytom i rencistom, zaległych świadczeń należy pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości brutto świadczeń i wystawić informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11)


Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 marca 2007r. Ośrodka (data wpływu do tut. Urzędu: 19.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: opodatkowanie zaległych świadczeń wypłacanych byłym pracownikom - emerytom i rencistom

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ośrodek wypłaca byłym pracownikom (emerytom i rencistom) z tytułu łączącego ich uprzednio stosunku pracy zaległe świadczenia w postaci dodatków stażowych, nagród jubileuszowych, nagród z zysku oraz premii. Od większości wypłacanych świadczeń pobiera składki na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy od wypłacanych byłym pracownikom – emerytom i rencistom, zaległych świadczeń należy pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości brutto świadczeń i wystawić informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) i czy w związku z powyższym podatnicy – emeryci i renciści mogą nie odliczone przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne rozliczyć w zeznaniu rocznym.

Zdaniem Wnioskodawcy od wypłacanych byłym pracownikom (emerytom i rencistom) zaległych świadczeń na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości brutto świadczeń (tj. przed potrąceniem składek na ubezpieczenie społeczne) i nie należy go pomniejszać o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W przedmiotowej sytuacji, w opinii Wnioskodawcy, nie musi on wystawić informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), a byli pracownicy - emeryci i renciści na podstawie druków ZUS RMUA mogą rozliczyć pobrane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37).

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle powyższego przepisu należy przyjąć, że świadczenia wypłacane przez Płatnika byłym pracownikom (emerytom i rencistom) należą do przychodów ze stosunku pracy, ponieważ ich źródłem jest stosunek pracy, który łączył strony.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 sierpnia 1996r. (sygn. III SA 621/96) orzekł, że w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy jest mowa o specjalnym rodzaju świadczeń – świadczeń o charakterze nadzwyczajnym, które są wypłacane emerytom lub rencistom z tytułu łączącego ich uprzednio z zakładem pracy stosunku służbowego pracy, nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy nie będących ani rentą ani emeryturą. Sąd uznał, że przepis art. 30 ust. 1 pkt 4 nie obejmuje świadczeń wymienionych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do których przykładowo zaliczył dodatek stażowy, nagrodę jubileuszową, nagrodę z zysku oraz premię, ponieważ uprawnieni nabyli prawo do tych świadczeń jako pracownicy, a nie jako emeryci lub renciści. Data rzeczywistej wypłaty świadczeń jest, w ocenie sądu, bez znaczenia.

Rozstrzygnięcie tożsame z powyższym Naczelny Sąd Administracyjny zawarł w wyroku z dnia 25 maja 2000r. (I SA/Gd 235/98, Lex nr 44381). Sąd przyjął, że w przypadku świadczeń ze stosunku pracy/stosunku służbowego wypłacanych byłemu pracownikowi, o formie ich opodatkowania decyduje nie data ich otrzymania (wypłaty), lecz fakt, iż prawo do ich otrzymania przysługuje pracownikowi w związku z zaistnieniem określonego zdarzenia związanego ze świadczeniem pracy. Natomiast podatnik o statusie emeryta lub rencisty świadczenia te jedynie faktycznie odbiera. Nie ma zatem podstaw, aby opodatkowywać przedmiotowe świadczenia w trybie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten dotyczy świadczeń, które przysługują emerytom i rencistom, a więc które przyznano osobom będącym już na emeryturze bądź rencie.

W myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do art. 39 ust. 1 zd. pierwsze ww. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Zgodnie z ust. 2 powołanego przepisu, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

W związku z powyższym nieprawidłowe jest stanowisko Ośrodka, iż zaległe świadczenia ze stosunku pracy wypłacane byłym pracownikom podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz że nie ma on obowiązku wystawienia informacji PIT-11. Jak wskazano powyżej, świadczenia te podlegają opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy. Ośrodek jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczek na podatek oraz wystawienia PIT-11.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku i nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Wniosek Ośrodka w zakresie rozliczenia przez byłych pracowników składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu rocznym PIT-37, zostanie załatwiony odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj