Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/502/68374/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/502/68374/06
Data
2006.11.20



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
odliczanie podatku naliczonego
odliczenie podatku
środek trwały
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z pytaniem, czy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu urządzeń, będących w ewidencji środków trwałych, oddanych do nieodpłatnego użytkowania.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko (...)Sp. z o. o. – przedstawione we wniosku z dnia 07.08.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 29.08.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu urządzeń, będących w ewidencji środków trwałych, oddanych do nieodpłatnego użytkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.08.2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 20.10.2006 r. wezwano Podatnika do usunięcia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały usunięte w dniu 02.11.2006 r..

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka będzie zajmować się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkcją i sprzedażą farb i lakierów. Jednym z produktów będzie grupa farb do kolorowania. Istotą tych wyrobów jest to, że produkowane są „w dwóch częściach” jako bazy oraz koloranty, które w sklepach detalicznych – będących odbiorcami Spółki – przy pomocy specjalnego zestawu urządzeń tzw. zestawu urządzeń do kolorowania, są na miejscu w odpowiednich proporcjach mieszane oraz konfekcjonowane i w ten sposób uzyskiwana jest farba o kolorze i odcieniu zamówionym przez klienta. Bez użycia tych skomplikowanych technologicznie i sterowanych komputerowo urządzeń, sprzedaż tego rodzaju farb byłaby niemożliwa. Stosowanie w sklepach tych urządzeń stanowi przeniesienie ostatniego elementu procesu technologicznego produkcji tych farb do placówki detalicznej, w celu zaoferowania klientom nieograniczonej liczby kolorów farb i jest ściśle związane z uzyskanym przez Spółkę przychodem. Przedmiotowe zestawy urządzeń do kolorowania, udostępniane sprzedawcom farb i lakierów, są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych podlegających amortyzacji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Przekazywane przez Spółkę urządzenia są ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Na tle opisanego stanu faktycznego, Spółka zwraca się z pytaniem, czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu urządzeń, będących w ewidencji środków trwałych, oddanych do nieodpłatnego użytkowania.

Podatnik stoi na stanowisku, iż ma prawo pomniejszyć należny podatek od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tych urządzeń.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada powiązania podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz czynności nie podlegających temu podatkowi. Podatnik może jednak dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku, gdy nabycie towaru lub usługi zostało dokonane w celu jego wykorzystania przy sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, do zrealizowania której, podatnik w ramach swego przedsiębiorstwa posługuje się czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu jest zdania, iż Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu urządzeń, będących w ewidencji środków trwałych, oddanych do nieodpłatnego użytkowania, ponieważ – jak wskazuje Spółka – przekazywane urządzenia są ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj