Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PPII/443/1/520/3771/06
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPII/443/1/520/3771/06
Data
2007.01.11



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
leasing
nabycie
prawo do odliczenia
termin odliczenia podatku od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z pytaniem, czy postępuje właściwie odliczając podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących zakup usług leasingowych z chwilą otrzymania faktury, niezależnie od daty wykonania usługi, tj. w szczególności w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia usługi przed jej wykonaniem.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko (...)Sp. z o. o. – przedstawione we wniosku z dnia 12.10.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 16.10.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących zakup usług leasingowych z chwilą otrzymania faktury – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16.10.2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 28.12.2006 r. Podatnik uzupełnił przedmiotowy wniosek.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka jest podmiotem zarejestrowanym w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja części metalowo-gumowych wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. Do prowadzenia działalności Spółka wykorzystuje na podstawie leasingu operacyjnego samochody osobowe oraz sprzęt biurowy. Z reguły leasingodawcy Spółki fakturują świadczoną usługę leasingu w miesiącu jej wykonania. Zdarzają się jednak przypadki, że leasingodawca wystawia fakturę za leasing przed wykonaniem usługi.
Na tle opisanego stanu faktycznego, Spółka zwraca się z pytaniem, czy postępuje właściwie odliczając podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących zakup usług leasingowych z chwilą otrzymania faktury, niezależnie od daty wykonania usługi, tj. w szczególności w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia usługi przed jej wykonaniem.
Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z ogólną zasadą ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia usługi przed jej wykonaniem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje dopiero z chwilą wykonania usługi. Jednakże przepis art. 86 ust. 12 wspomnianej ustawy wprowadza wyjątek od tej zasady m. in. dla faktur dokumentujących zakup usług leasingu. Zakazu odliczania przed wykonaniem usługi nie stosuje się do zakupionych usług, co do których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, czyli właśnie do świadczonych na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy lub usług o podobnym charakterze. W związku z powyższym Spółka uważa, że w tym wypadku zastosowanie ma zasada ogólna, w myśl której prawo do odliczenia podatku naliczonego występuje w miesiącu wpływu faktury lub w miesiącu następnym, zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Stosownie do art. 86 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W myśl art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Natomiast przepis artykułu 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług reguluje kwestię powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia na terytorium kraju m. in. usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.
Z powyższego wynika, iż w przypadku nabycia usług leasingu operacyjnego samochodów osobowych oraz sprzętu biurowego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. usług powstaje na podstawie ogólnej zasady, uregulowanej art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług tj. w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę, a jeżeli Spółka nie dokonała odliczenia w tym okresie, może skorzystać z odliczenia w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w terminie określonym w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług – wynikające z art. 86 ust. 12 wskazanej ustawy – nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj