Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-246/07/JLE
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-246/07/JLE
Data
2007.08.03



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
energia
energia cieplna
instalacja


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi o potwierdzenie że Spółka nie ma obowiązku rozpoznania podatku VAT naleznego w związku z umieszczeniem węzłów cieplnych w budynkach należących do odbiorców ciepła produkowanego przez Spółkę.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 usi. 1 ustawy z dnia 16listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw(Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), w odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia29 czerwca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 29.06.2007 r.), dotyczące stosowaniaprzepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54,poz. 535 ze zm.) w zakresie obowiązku rozpoznania podatku VAT należnego w związku zumieszczeniem węzłów cieplnych w budynkach należących do odbiorców ciepła produkowanegoprzez Spółkę, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jestpodmiotem prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.Wyprodukowana przez Spółkę energia cieplna jest dystrybuowana do ostatecznych odbiorców naterenie miasta za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej oraz za pośrednictwem sieciwłasnych należących do Spółki. Jednocześnie, prawie całość ciepła dostarczanego za pomocąmiejskiej sieci ciepłowniczej na terenie miasta jest dostarczana przez Spółkę, w związku z czymkażdy podmiot przyłączony do sieci miejskiej jest odbiorcą ciepła produkowanego przez Spółkę.W celu zwiększenia sprzedaży ciepła oraz zapewnienia przyszłego źródła przychodów, Spółkaprowadzi różnego rodzaju działania mające na celu zwiększenie zasięgu sieci ciepłowniczej orazdotarcie do nowych odbiorców wytwarzanej przez nią energii cieplnej. Między innymi, w celuzwiększenia liczby odbiorców ciepła, Spółka zawiera z ostatecznymi odbiorcami ciepła porozumienia, na podstawie których Spółka instaluje w pomieszczeniach stanowiących własność odbiorców urządzenia umożliwiające połączenie budynku z miejską siecią ciepłowniczą, a w rezultacie dostawę energii cieplnej z sieci cieplnej, (węzły cieplne). Urządzenia te są połączone z miejską siecią ciepłowniczą i są rzeczami ruchomymi, pozostają jednocześnie własnością Spółki przez czas trwania porozumienia z odbiorcami ciepła. Jednocześnie Spółka uzyskuje odpłatnie tytuł prawny do używania pomieszczeń, w których umiejscowione są jej węzły.Poprzez zainstalowanie węzłów cieplnych, Spółka umożliwia ostatecznym odbiorcom pobieranieciepła dostarczanego przez Spółkę, a jednocześnie zgodnie z brzmieniem porozumień, odbiorcy zobowiązani są do minimum pięcioletniego korzystania z sieci miejskiej i odbioru ciepła wytwarzanego przez Spółkę.

W związku z faktem, iż węzły pozostają własnością Spółki, zgodnie z postanowieniami porozumieńzawartych z odbiorcami, Spółka nie pobiera żadnego wynagrodzenia od odbiorców ciepła wzwiązku z zainstalowaniem węzłów u odbiorców, poza opłatami z tytułu konserwacji i i eksploatacji iwęzłów. W ramach powyższych opłat Spółka wykonuje określone działania związane zkonserwacją i eksploatacją urządzeń węzłów. Należność Spółki z tytułu konserwacji i eksploatacjikalkulowana jest na podstawie opłaty stałej (wynikającej z mocy cieplnej węzła) i opłaty zmiennej(zależnej od ilości ciepła dostarczonego do węzła w danym miesiącu) bądź też ustalana w formieryczałtu. Opłaty te stanowią przychód Spółki i są opodatkowane podatkiem VAT. Jednocześnie,Spółka ponosi wszelkie koszty związane z wykonywaniem działań konserwacyjnych ieksploatacyjnych na rzecz odbiorcy oraz wszelkie inne koszty związane z funkcjonowaniemwęzłów cieplnych.

W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik wnosi o potwierdzenie, żeSpółka nie ma obowiązku rozpoznania podatku VAT należnego w związku z umieszczeniemwęzłów cieplnych w budynkach należących do odbiorców ciepła produkowanego przez Spółkę.Zdaniem Spółki, w tym wypadku nie ma miejsca dostawa towarów ani świadczenie usług wrozumieniu ustawy o VAT.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego MazowieckiegoUrzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegająmiędzy innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wprzepisach art. 7 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca określił, co rozumieprzez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jakwłaściciel. Z kolei wg przepisu art. 7 ust. 2 ustawy odpłatną dostawą towarów jest równieżprzekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niżzwiązane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jegobyłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy,stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony odtych czynności w całości lub w części.

Z brzmienia powyższych przepisów art. 7 ust. 1 i 2 można wnioskować, że nieodpłatneprzekazanie towarów stanowi dostawę tylko wtedy, gdy powoduje przeniesienie prawa dorozporządzania wydanymi towarami jak właściciel. Powyższe twierdzenie uzasadnia analizasłownikowej definicji użytego w treści art. 7 ust. 2 wyrazu "przekazanie". Otóż "przekazywać"oznacza dawać coś komuś do dalszego dysponowania, z kolei "dysponować" to rozporządzaćczymś wg własnego uznania (Popularny słownik języka polskiego, Wydawnictwo Wilga, 2000r.) Zpowyższego zestawienia wynika, że pod pojęciem "przekazanie" należy rozumieć wydanie czegośkomuś do dalszego rozporządzania wg własnego uznania.

Mając na uwadze treść przepisów art. 7 ust. 1 i 2, w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a takżesłownikową definicję wyrazu "przekazanie", Naczelnik Drugiego Mazowieckiego UrzęduSkarbowego w Warszawie uznaje, że nieodpłatne przekazanie towarów wyłącznie do używaniazgodnie z określonymi warunkami, bez przeniesienia na odbiorcę prawa do rozporządzaniatowarami jak właściciel, nie stanowi dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem odtowarów i usług.

Z kolei zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostkiorganizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (... ). Wrozumieniu powołanego przepisu, wydanie rzeczy bez przeniesienia na odbiorcę prawa dorozporządzania nimi, będzie świadczeniem usług. Jednak zgodnie z treścią art. 8 ust. 2, nieodpłatnausługa podlega opodatkowaniu tylko w przypadku, gdy nie ma związku z działalnościąprzedsiębiorstwa. Umieszczenie w przedmiotowej sprawie węzłów cieplnych w budynkachnależących do odbiorów ciepła produkowanego przez Spółkę ma taki związek, nie podlega więcopodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wnioskuw oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj